Inwestowanie pieniędzy jest dla wszystkich!

Na pewno nie jest łatwo oszczędzać, bo pieniądze jakoś tak uciekają – tu wydamy na coś nieoczekiwanego, tu przypomni nam się o zaległościach w rachunkach, tu zrobimy większe zakupy… Można tak niestety bez końca, tymczasem warto się nad tym zastanowić i wdrożyć plan, który pozwoli na odłożenie gotówki. A jeszcze lepiej, jak mądrze zaczniemy ją inwestować!

Oczywiście, papier przyjmie wszystko, także deklaracje, jak to łatwo można zacząć inwestować. A taka jest prawda, że początki inwestowania są trudne, tym bardziej że panuje stereotyp, że tylko ludzie zamożni mogą pomnażać swoje oszczędności. To na szczęście nieprawda, bo już mniejsze sumy nadają się do tego, by z pomysłem je gdzieś ulokować, aby procentowały. Inwestowanie pieniędzy – jak mówi tytuł naszego artykułu – jest dla wszystkich, trzeba tylko wiedzieć, gdzie i jak, ale o tym już poniżej!

Konta oszczędnościowe i lokaty

To zdecydowanie jeden z wygodniejszych, prostszych sposobów inwestowania. Nie jest tu wymagana żadna bardziej zaawansowana wiedza, a samo założenie lokaty jest bardzo proste. Można je ponadto łatwo porównać, więc jak na dłoni widzimy, co jest korzystne, a co nie. Nie dajmy się jednak zwieść tej pozornej łatwości, bo gdy zadowolimy się jedną opcją, to przepadną nam większe zyski. Zawsze dokładnie sprawdzajmy warunki, a co miesiąc oceńmy, czy zmiana lokaty lub banku jest opłacalna. Tym sposobem uda nam się zmaksymalizować zyski.

Obligacje – warto, ale zależy, jakie ryzyko chcemy ponieść

Obligacje państwowe są dość bezpieczną formą lokowania kapitału, również z tego względu, że chronią nas przed inflacją. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby skupować je co miesiąc za małe sumy pieniędzy. Innym sposobem jest kupno obligacji krajów rozwiniętych. Dla osób, które nie boją się ryzyka, odpowiednie zaś mogą być obligacje korporacyjne, bo można zyskać wiele. Jak wspomnieliśmy jednak – musimy wiedzieć, że wiążę się to z niepewnością, a więc dla ludzi o mniejszej wiedzy w zakresie inwestowania i słabszych nerwach, to nie jest dobry sposób.

A może fundusze inwestycyjne?

Jeszcze inną metodą jest zakup jednostek funduszy inwestycyjnych. Przekonuje ich różnorodność oraz zdywersyfikowany portfel, ale też to, że nie musimy znać się na akcjach, by zacząć inwestować. Wystarczy wybrać odpowiedni fundusz, by szybko zdobyć pakiet papierów wartościowych z każdego rejonu świata. Możemy ustalić, jaki poziom ryzyka jesteśmy w stanie zaakceptować, wybierając fundusze obligacyjne, hybrydowe czy akcyjne.

Nowoczesne sposoby inwestowania

Powyższe sposoby są dość dobrze znane od lat, tymczasem teraz opiszemy coś nowego, co pojawiło się dość niedawno. Mowa o platformie Fast Invest, na której zarabiamy przez inwestowanie w kredyty. Musimy po prostu zarejestrować się na stronie, a później jako inwestor przelać pieniądze. Żeby móc korzystać z tej formy inwestowania, powinniśmy znaleźć kredyt, w który kredytodawca chce zainwestować. Kiedy pożyczkobiorca zapłaci ratę zgodnie z harmonogramem, otrzymujemy pieniądze. Dwie opcje: Gwarancja Odkupu i Gwarancja Dotrzymania Umowy zapewniają, że inwestor nie poniesie żadnych strat. Dla zainteresowanych tym tematem polecamy też artykuł pt. Inwestycje w kredyty – wady i zalety.

Możliwości jest wiele, a tylko od nas zależy, co wybierzemy. Niezależnie od tego, co to będzie, zawsze pamiętajmy, żeby działać rozsądnie. Planować i analizować kolejne kroki, aby po pierwsze – zyskać, po drugie – nie stracić.