Jak radzić sobie z przesuszeniem skóry po zimie?

Wraz z nadchodzącą wiosną chciałoby się jak najszybciej zamienić ciężkie swetry na zwiewne i lekkie ubrania. Często jednak skóra po zimie jest przesuszona i szara. Na jej stan wpływa kilka czynników, często kumulujących się podczas zimowych miesięcy. Jeśli złuszczanie i nawilżanie skóry domowymi sposobami zawodzi, warto skorzystać z pomocy lekarza, jakim jest dermatolog. W Warszawie i innych dużych miastach problem przesuszonej skóry po zimie jest spotykany częściej.

Co niszczy skórę zimą?

Zima to czas mało łaskawy dla skóry. Noszenie grubych ubrań, które nie zawsze zapewniają swobodną cyrkulację powietrza, przebywanie w ogrzewanych pomieszczeniach, a także narażenie na gwałtowne zmiany temperatur (wchodzenie z zimna do ogrzewanych pomieszczeń i odwrotnie) – wszystko to sprawia, że kondycja skóry ulega pogorszeniu podczas zimowych miesięcy. Uboższa dieta (zimą zjadamy mniej warzyw i owoców) również ma na to duży wpływ. W efekcie skóra często jest przesuszona, szorstka i szara.

Objawy przesuszenia skóry zimą

Nierzadko podczas mrozów zdarzają się także odmrożenia, które sprawiają, że skóra jest szorstka, popękana i bardzo wrażliwa. Charakterystyczne jest zaczerwienienie i zasinienie odmrożonych miejsc. W tym wypadku nawilżanie i natłuszczanie preparatami pielęgnacyjnymi nie zawsze okaże się wystarczające. Jeśli mimo intensywnej pielęgnacji stan skóry nie ulega poprawie, zaleca się wizytę u lekarza, jakim jest dermatolog. W Warszawie warto skorzystać z usług profesjonalistów, których zdecydowanie nie brakuje. 

Twarz i dłonie – pierwsze ofiary zimowej aury

Skutki zimowych miesięcy najbardziej widoczne są na skórze twarzy i dłoni. Jest to spowodowane ekspozycją tych części działa na działanie mrozu, wiatru i wilgoci. Płaszcz lipidowy skóry zostaje uszkodzony, w efekcie czego wilgoć o wiele szybciej z niej odparowuje. Skóra staje się sucha, szorstka, a także wrażliwa i podatna na uszkodzenia.

Jak regenerować skórę domowymi sposobami?

Aby przywrócić jej prawidłowy stan, należy regularnie (a więc 1-2 razy w tygodniu) złuszczać martwy naskórek peelingami. Codzienna pielęgnacja powinna również koniecznie uwzględniać dokładne oczyszczanie skóry, a także jej tonizację i wzmacnianie preparatami witaminowymi: dwa razy dziennie, w postaci serum aplikowanego pod krem. Raz, dwa razy w tygodniu warto również na oczyszczoną skórę stosować maski regenerujące. Jeśli mimo tego skóra nie powraca do stanu sprzed zimy – niezbędny będzie dermatolog. Warszawa podobnie jak inne miasta o dużym zanieczyszczeniu powietrza, powodują, że problemy skórne dają się we znaki częściej.