Jakie zastosowanie mają palety plastikowe?

Jakie zastosowanie mają palety plastikowe?

Składowanie dużej ilości różnych materiałów może być bardzo problematyczne w sytuacji, gdy posiadamy ograniczoną ilość miejsca. W takim przypadku bardzo pomocnym rozwiązaniem okazują się palety, które służą do zapakowania oraz skompresowania dużej ilości danego produktu. Z palet bardzo często korzysta się w różnego rodzaju magazynach, hurtowniach oraz firmach transportowych. Można wyróżnić klasyczne, drewniane palety oraz palety plastikowe. Jakie zastosowanie mają plastikowe palety oraz czym się charakteryzują? Odpowiedzi na powyższe pytania poznasz w tym artykule.

Jakie zalety posiadają palety plastikowe?

Zdecydowanie największą zaletą palet plastikowych jest ich waga. Europalety plastikowe są znacznie lżejsze niż palety wykonane z drewna, co wiąże się z niższymi kosztami transportowymi oraz logistycznymi w przypadku przewożenia towaru na takiej właśnie palecie. Ponadto europalety plastikowe pozbawione są drzazg i gwoździ, którymi można się skaleczyć. Oznacza to, że korzystanie z palet plastikowych jest bezpieczniejsze. Ponadto plastikowe palety charakteryzują się dłuższym okresem eksploatacji, co w dużym stopniu sprzyja ekologii. Dużą zaletą palet plastikowych jest również to, że wykonane są one z tworzyw sztucznych odpornych promieniowanie UV, substancje chemiczne oraz niekorzystne warunki atmosferyczne. Palety plastikowe nie absorbują również wody i są łatwiejsze, jeśli chodzi o utrzymanie czystości.

Jakie są wady palet plastikowych?

Palety plastikowe posiadają ogromną ilość zalet, jednak nie są pozbawione pewnych niedoskonałości. Największą wadą palet plastikowych jest niska odporność na odkształcenia, które powstają na skutek zbyt dużego obciążenia. Ponadto paleta plastikowa jest znacznie droższa niż paleta wykonana z drewna o takich samych parametrach. Oprócz wyżej wymienionych wad, warto wspomnieć również o tym, że powierzchnia plastikowej palety jest gładka, co w przypadku zawilgocenia palety stwarza ryzyko poślizgu na widłach wózków lub regałach, a to z kolei przekłada się na obniżenie poziomu bezpieczeństwa.