Najważniejsze typy i rodzaje zwyżek

Każdy sprzęt ma swoje charakterystyczne cechy. Zwyżki nie są wyjątkiem od tej reguły. Każda z nich ma pewien zestaw parametrów, który sprawia, że podnośnik nadaje się najlepiej do danych zadań. Wynajem zwyżek obejmuje wszystkie dostępne na rynku rodzaje i typy podnośników.

Podstawowe rodzaje

Najprostszy podział zwyżek uzależniony jest od typu ramienia, na którym umieszczona jest platforma. Podstawowe typy to podnośnik nożycowy, teleskopowy oraz teleskopowy łamany (przegubowy). Podnośniki nożycowe nadają się do pracy na nierównym terenie. Całe ramie znajduje się na bezpośrednio pod platformą. Ten rodzaj wykorzystywany jest do prac, które wymagają pracy kilku osób równocześnie. Dlaczego? Bo zapewniają największą stabilność, a ruchy poszczególnych osób nie wpływają na równowagę całej platformy. Używa ich przy budowie mostów, zmienianiu żarówek i myciu okien.Podnośniki przegubowe służą głównie do prac w trudno dostępnych miejscach. Są one bardzo podobne do teleskopowych, ale jak sama nazwa wskazuje – mają przegub. Pozwala on na podniesienie całej platformy w górę, a następnie przesunięcie w bok. Dzięki temu pracownik, może znaleźć się bezpośrednio nad przeszkodą, np. daszkiem, mimo, że cały podnośnik znajduje się pod nią. Podnośniki teleskopowe to najprostsze rozwiązanie. Teleskop łatwo się składa, więc transport zwyżki jest dość wygodny. Są one wykorzystywane przy wielu pracach – umieszczaniu banerów reklamowych i bilbordów, czy podcinaniu gałęzi. Wynajem zwyżek oferuje firma AA HERKULES

Maksymalny udźwig

Ma on szczególne znacznie, gdy prace odbywające się na wysokości wymagają dodatkowego sprzętu lub kilku pracowników. Każda platforma ma określony maksymalny udźwig, który jest wyrażony w kilogramach. Informuje on użytkowników, jaki ciężar może znaleźć się na podeście, bez ryzyka wypadku.

Wysokość

W przypadku zwyżek mówimy o wysokości ramienia oraz o wysokości podłogi platformy. Ramię jest zazwyczaj o dwa metry krótsze od podłogi. Wysokość platformy oznacza na jaką maksymalną wysokość może zostać wzniesiony pracownik.