Łysienie plackowate – co należy wiedzieć?

Łysienie plackowate to choroba autoimmunologiczna, która objawia się występowaniem wyłysiałych placków na skórze głowy. Jest to schorzenie, którego pierwsze objawy mogą dotykać nawet dzieci. Wystąpienie łysienia może być powiązane z traumatycznym przeżyciem lub ciągłym stresem, który powoduje spustoszenia w organizmie.

Jakie są przyczyny łysienia plackowatego?

Łysienie plackowate to choroba o przebiegu długotrwałym polegająca na pojawianiu się zmian zapalnych i uszkodzeń mieszków włosowych, co doprowadza do powstawania wyłysiałych placków. Ponadto wypadnięciu mogą ulec brwi, rzęsy i włosy w okolicach narządów płciowych. Choroba ta dotyka około 2% pacjentów zgłaszających się z problemami skórnymi do lekarzy dermatologa i trychologa.
Można wyróżnić cztery główne czynniki mające wpływ na ryzyko zachorowania na łysienie plackowate. Zalicza się do nich:
• czynniki immunologiczne – organizm reaguje immunologicznie, co doprowadza do powstania stanu zapalnego wokoło mieszka włosowego. Efektem jest wypadanie włosów z określonego obszaru skóry głowy,
• czynniki autoimmunologiczne – łysienie plackowate może być jedną z kilku chorób o podłożu autoagresji, takich jak: Hashimoto, reumatoidalne zapalenie stawów, bielactwo, liszaj,
• czynniki genetyczne – badania udowodniły, iż u nawet 20% pacjentów choroba może występować rodzinnie,
• czynniki psychosomatyczne – osoby narażone na długotrwały stres lub doświadczające traumatycznego przeżycia są bardziej narażone na wystąpienie łysienia plackowatego. Obniżenie jakości życia, które jest związane z długotrwałym stresem, zwiększa wypadanie włosów i możliwość zachorowania na łysienie plackowate.

Jakie są objawy łysienia plackowatego?

Pierwsze objawy choroby mogą pojawić się już u dzieci. Dochodzi wówczas do utraty włosów z określonego obszaru na skórze głowy. Na obrzeżach mogą pojawić się krótkie włosy, tak zwane włosy wykrzyknikowe. Ogniska zapalne, na których wypadają włosy, to przeważnie okręgi o średnicy od 5-10 cm. Ponadto warto wiedzieć, iż choroba jest nawrotowa i znaczna część pacjentów doświadcza więcej niż jednego rzutu łysienia. Niestety często choroba prowadzi do obniżenia jakości życia i utrudnia normalne funkcjonowanie, co może prowadzić nawet do depresji. Dlatego też tak ważne jest skuteczne leczenie i zapobieganie nawrotom choroby.

Jak leczyć łysienie plackowate?

Leczenie łysienia plackowatego jest niezwykle skomplikowane i czasochłonne. Im wcześniej rozpocznie się odpowiednią kuracje, tym większa szansa na to, iż włosy odrosną i ryzyko nawrotu łysienia będzie mniejsze. Lekarz może zatem przepisać pacjentowi odpowiednie preparaty sterydowe: maści, żele lub kremy, które mają zahamować łysienie. Niekiedy włącza się także leczenie doustne. Ponadto można stosować fotochemioterapię (PUVA) oraz terapię UVB. Badania wykazały, że u osób, które chorują na łysienie plackowate można zauważyć duże niedobory witaminy D, dlatego też tak ważna jest jej suplementacja.

Leczenie łysienia plackowatego polega na zahamowaniu wypadania włosów i redukcji nawrotów choroby. Niestety jest to proces długotrwały. Dlatego też tak ważne jest stosowanie się do wszystkich zaleceń lekarzy.

Artykuł przygotowany przy współpracy z drturowski.pl