Wiek auta a kasacja pojazdów Kraków

Wiek auta a kasacja pojazdów Kraków

Kiedy auto nadaje się do kasacji? Trudo jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Jedne samochody dożywają 10 lat, inne 20, a jeszcze inne są uszkodzone, gdy są zupełnie nowe. Aby zobaczyć, kiedy powinna odbyć się kasacja pojazdów Kraków, spróbowaliśmy odtworzyć cykl życia typowego auta.

Pierwsze ślady zużycia samochodu

Rynek motoryzacyjny jest mocno zależny od ekonomii gospodarstw domowych. To znaczy, że nikt z nas nie chce inwestować w stare pojazdy. Wiemy przecież doskonale, że każdy rok użytkowania sprawia, że do samochodu trzeba coraz więcej dokładać.

Pierwsze syndromy starzenia się pojazdów dostrzeżemy zwykle już po kilku latach. Szacuje się, że większość kierowców rezygnuje z korzystania Autoryzowanych Stacji Obsługi już po 5-7 latach. Dzieje się tak dlatego, że ludzie chcą obniżyć koszty posiadania auta. Jeśli jednak auto nie miało stłuczki czy wypadku, do kasacji jest jeszcze daleka droga.

10 – 15 lat, czy to pora na kasację pojazdów?

Kolejny ważny zakres dat w cyklu życia samochodu, motocykla czy motoroweru to 10-15 lat. Kiedy pojazd osiągnie ten próg, jego wartość na rynku pojazdów używanych znacznie spada. To oznacza, że szansa na to, że sprzedamy auto bez straty jest bardzo niewielka.

Samochód, który jeździ po drogach ponad 10 lat jest więc w rzeczywistości coraz bardziej niedoinwestowany. Z każdym rokiem potrzeby napraw są coraz większe, a chęć inwestowania w starzejący się pojazd coraz mniejsza.

Kasacja pojazdów Kraków dla aut powyżej 20 lat

Najczęściej do auto złomu trafiają samochody, które ukończone 20 lat. Zwykle po tym czasie urządzenia te nie nadają się już do dalszej jazdy w komfortowych i przede wszystkim bezpiecznych warunkach. Auta oddane do autoryzowanego (zatwierdzonego przez marszałka województwa) punktu, które zostały wyrejestrowane w wydziale komunikacji nie mogą być ponownie zarejestrowane i typ samym przywrócone do użytkowania.

Od tego przepisu jest jednak jeden wyjątek. Urzędy ponownie zarejestrują pojazd, który jest sklasyfikowany jako zabytek.