Konto oszczędnościowe – sposób na oszczędzanie?

Oszczędzanie pieniędzy nie jest łatwe, dlatego warto wykorzystać wszystkie dostępne narzędzia, które mogą w tym pomóc. Dobrym rozwiązaniem jest na przykład konto oszczędnościowe, ułatwiające uporządkowanie finansów.

Konto oszczędnościowe – tanie oszczędzanie

Bardzo dużą zaletą konta oszczędnościowego jest fakt, że jego prowadzenie przez bank jest darmowe. W związku z korzystaniem z takiego konta nie ponosimy żadnych dodatkowych opłat. Pieniądze możemy wpłacać kiedy chcemy i w dowolnie wybranej ilości. Pod tym względem jest to bardzo wygodne rozwiązanie. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby założyć kilka kont oszczędnościowych, na których będziemy gromadzić gotówkę na kilka różnych celów. W ten sposób uporządkujemy finanse i będziemy wiedzieli ile dokładnie pieniędzy mamy na konkretne wydatki, na przykład wakacyjny wyjazd, zakup wyprawki szkolnej lub remont mieszkania.

Wypłata środków z konta oszczędnościowego

Również wypłacenie pieniędzy z konta oszczędnościowego jest bardzo proste. Jednocześnie trzeba uważać, ponieważ w przypadku częstych wypłat bank może naliczyć dodatkową prowizję za taką transakcję. Zazwyczaj możemy zrobić wypłatę raz w miesiącu bez żadnych dodatkowych kosztów. Na pewno takie rozwiązanie zniechęca do sięgania po gotówkę zgromadzoną na koncie oszczędnościowym, jeśli naprawdę nie ma takiej potrzeby. Z drugiej strony zawsze mamy dostęp do naszych pieniędzy i możemy z nich skorzystać w sytuacji, kiedy natychmiast potrzebujemy gotówki.

Oszczędzanie się opłaca

Zaciągnięcie pożyczki to prosty sposób na wyjście z chwilowych kłopotów finansowych. Jednocześnie trzeba pamiętać, że każda pożyczka związana jest z dodatkowymi kosztami i opłatami. W rzeczywistości zawsze zwracamy znacznie więcej niż pożyczyliśmy. W najgorszej sytuacji może to doprowadzić do spirali zadłużenia, kiedy zaciągamy kolejne zobowiązania w celu spłacenia zaległych kredytów i pożyczek.

Nigdy nie możemy przewidzieć, kiedy zdarzy się podbramkowa sytuacja i będziemy potrzebowali dodatkowych pieniędzy. Dlatego zawsze warto mieć odłożone oszczędności na czarną godzinę. W ten sposób wybrniemy z kłopotów dzięki własnym środkom bez konieczności korzystania z kredytów lub pożyczek.

Jak wybrać dobre konto oszczędnościowe?

W zasadzie wszystkie konta tego rodzaju działają na podobnej zasadzie. Ułatwieniem może być założenie konta w banku, z którego usług już korzystamy, co ułatwi wykonywanie wpłat i wypłat. Oczywiście warto sprawdzić wysokość prowizji za dodatkowe wypłaty z konta. Korzystanie z kilku usług w tym samym banku często jest korzystnym rozwiązaniem, ponieważ może obniżyć opłaty.

Czy warto mieć konto oszczędnościowe?

Na pewno warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem, zwłaszcza jeśli chcemy skutecznie oszczędzać pieniądze. Konto nic nas nie kosztuje, więc nawet jeśli przez jakiś czas nie będziemy z niego korzystać, nie poniesiemy żadnych dodatkowych opłat. Z drugiej strony oszczędności zgromadzone na takim rachunku bankowym będą oprocentowane, co oznacza dodatkowy dochód.