Pokrycie dachowe – jakie wybrać?

Traditional style country house with landscaping

Budując wymarzony dom często zastanawiamy się nad wieloma aspektami wizualnymi, takimi jak jego wielkość, czy styl aranżacji i kwestia doboru odpowiednich sanitariów i sprzętów. Faktem jest jednak, że marząc o pięknym domu musimy zadbać przede wszystkim o odpowiednią spójność jego elementów – na nie bowiem składa się całokształt prezencji. Elementem, który bez wątpienia przykuwa uwagę każdego, kto spojrzy na dom jest dach – obecnie w ogromnej dobie modeli i kolorów blacho-dachówek każdy z nas może wybrać taką, która spełni jego oczekiwania. Jest to kwestia o tyle ważna, gdyż pozwala nam przede wszystkim na poczucie bezpieczeństwa. Obecnie większość osób decydujących się na budowę domku jednorodzinnego wybiera papy, oraz blachy i blacho dachówki. Czym powinniśmy się kierować, chcąc dobrać odpowiednie pokrycie dachowe?

Jaki rodzaj pokrycia wybrać?

Mówiąc o podstawowym podziale pokryć dachowych warto wspomnieć, że dzielą się one na pokrycia lekkie oraz tak zwane pokrycia ciężkie. Kwestie te są istotne, w szczególności, kiedy liczymy na solidną konstrukcję. Parametrem, który również mówi o wytrzymałości pokrycia dachowego jest tak zwane maksymalne obciążenie, które w szczególności dotyczy wiatru i śniegu. Dachy solidne powinny bez wątpienia wytrzymać dość duże obciążenia, gdyż jak powszechnie wiadomo – nasze Polskie zimy bywają często zaskakujące.

Dachówki ceramiczne

Od niepamiętnych czasów pokrycie dachu, jakim są dachówki ceramiczne uchodzą za jeden z bardziej solidniejszych materiałów pokrywających dach. Są bowiem nie tylko masywne i ciężkie, ale przede wszystkim – wyjątkowo piękne i nadające naszemu domu niesamowitego charakteru. Warto również dodać, że dachówki ceramiczne pasują nawet jako pokrycie dachu domu o wyjątkowo nietuzinkowym kształcie.

Dachówki cementowe

Śmiało można powiedzieć, że dachówki cementowe są alternatywą równie popularną, co wspomniane już dachówki ceramiczne. Kwestią pierwszorzędną jest fakt, że wizualnie nie różnią się praktycznie niczym, a w subtelny, nienachalny sposób nadają naszemu domu indywidualnego charakteru i nie są rodzajem pokrycia, które wymaga ogromnego nakładu finansowego.

Gonty butumiczne

Jedną z tańszych alternatyw pokrycia naszego domu jest wykorzystanie tak zwanych gontów butimicznych. Jest to pokrycie dachowe, które wydaje się na pierwszy rzut oka tanią i przystępną opcją. Jednak – nic bardziej mylnego! Gonty butimiczne wymagają bowiem sztywnego i wyjątkowo prostego podłoża, co nie zawsze jest kwestią oczywistą. Najczęściej zdarza się więc, że jego całkowity koszt jest bardzo zbliżony do wspomnianych już dachówek cementowych, czy ich masywnego odpowiednika – dachówek ceramicznych. Gonty są więc alternatywą ciekawą ale niekoniecznie tańszą.