Jak utrzymać czystość w biurze

Sprzątanie biura w Warszawie to coraz częściej praca, którą zleca się specjalnym firmom zewnętrznym. Bałaganu biurowego nie warto lekceważyć, ponieważ skutecznie zdestabilizuje pracę wszystkim. Nieefektywność i słaby komfort pracy to tylko część konsekwencji zaniedbań w porządkach.

Porządek w miejscu pracy

Praca biurowa to praca umysłowa. Warto więc oczyścić umysł i rozbudzić kreatywność dbając o porządek miejsca, w którym spędzamy większość dnia. Świadomość, że wszystko jest na swoim miejscu sprawia, że pracownicy są spokojniejsi i zajmują się powierzonymi czynnościami. Czyste biuro to nie tylko kwestia estetyki, ale również wizerunku firmy. Schludne wnętrze wzbudza zaufanie przychodzących do siedziby firmy partnerów i klientów. Poszczególne miejsca pracy również wiele mówią o osobie, która przy nim pracuje. Mimowolnie pracodawca na podstawie tego, co widzi na biurku, kształtuje swoją opinie o pracowniku.

Ważna dokumentacja

Zwykle porządki biurowe zlecane są zewnętrznym firmom. Sprzątanie biura w Warszawie to bardzo dochodowy interes. Wielu przedsiębiorców korzysta jednak z pomocy osoby, zatrudnionej do sprzątania na etat. Zarówno w jednym, jak i drugim przypadku to pracownicy biura muszą zadbać o ład w dokumentach. Systematyczne porządkowanie dokumentacji znacznie skraca szukanie konkretnego pisma. Każdy dokument powinien mieć swoje miejsce, opisane dla lepszego zlokalizowania go. Dobrze jest również zadbać o dodatkową kopię tych najważniejszych. Obecnie stawia się na kopie cyfrowe, choć wiele biur posiada nadal archiwa w wersji papierowej. Biura dobrze jest również wyposażyć w sejf, do którego dostęp mają nieliczne osoby.

Podział porządków

Za część zadań, dotyczących utrzymania czystości w biurze odpowiada firma, odpowiedzialna za sprzątanie biur w Warszawie jak Pozamiatane. To także zakres działań dla osoby, oddelegowanej do sprzątania. To między innymi:

– zmywanie podłóg

– odkurzanie dywanów i wykładzin

– mycie blatów

– sprzątanie toalet

– czystość w kuchni i pomieszczeniu dla pracowników

– ścieranie kurzu z mebli

– usuwanie kurzu z elektroniki

Jednak również pracownicy powinni dbać o swoje miejsce pracy. Do ich obowiązków powinno należeć:

– ścieranie kurzu z monitora komputera, przy którym pracujemy

– utrzymanie porządku na biurku

– mycie zużytych przez siebie naczyń

– przecieranie miejsca w kuchni, z którego się korzystało.

Porządkując swoje miejsce nie należy zapomnieć o własnym BHP, czyli właściwej odległości od ekranu, dobrze dopasowanym oparciu fotela i jego odpowiedniej wysokości. To ważne, jeśli nasze biurko zajmuje również inny pracownik o sylwetce odbiegającej gabarytami od naszej.

Sprzątanie biura w Warszawie to konieczność, ale również ogromna satysfakcja, kiedy wszyscy stosują się do ustalonych zasad. Przy sprzątaniu regularnym, zleconym podmiotowi zewnętrznemu, dobrze jest określić listę wykonywanych czynności wraz z widełkami czasowymi, co ile należy je wykonywać. To wyjątkowo dobrze zainwestowane pieniądze.