Wakacje? Nawadnianie, nawadnianie i jeszcze raz nawadnianie!

W sezonie wakacyjnym bardzo często narażeni jesteśmy na upały, co powoduje nadmierne pocenie się organizmu. Jest to naturalny mechanizm obronny, który przeciwdziała przegrzaniu ciała. Jednak znaczny ubytek wody stwarza ryzyko odwodnienia. Jak temu zaradzić?

Na czym polega odwodnienie?

Odwodnienie można w skrócie określić jako stan, w którym zaburzona zostaje zawartość wody w naszym ciele. W organizmie człowieka dorosłego woda stanowi ok. 70% masy jego ciała, u dziecka 75%, a u niemowlęcia aż 80%. Woda wchodzi w skład m.in. krwi, osocza i płynów ustrojowych, warunkując prawidłowy przebieg podstawowych funkcji życiowych. Z tego powodu, bez odpowiedniego nawodnienia przebieg wszystkich procesów fizjologicznych ulega zakłóceniu. Podczas pocenia się organizm traci również cenne elektrolity, które obok wody pełnią ważną funkcję w metabolizmie. Należy dbać o to, aby dostarczać organizmowi niezbędną ilość płynów, szczególnie podczas upałów oraz wzmożonego wysiłku fizycznego.

Objawy i konsekwencje odwodnienia

W początkowej fazie czujemy suchość w ustach i silne pragnienie. Są to pierwsze symptomy odwodnienia. Stopniowo zmniejsza się ilość oddawanego moczu, a jego barwa staje się ciemnożółta. Następnie czujemy osłabienie i zmęczenie, bóle i zawroty głowy, drżenie i skurcze mięśni. Na skutek odwodnienia spada ciśnienie tętnicze krwi, przyspiesza tętno i zapadają się gałki oczne. Proces ten przebiega niezwykle szybko i może doprowadzić do utraty świadomości, śpiączki, a nawet śmierci. Na odwodnienie szczególnie narażone są niemowlęta i małe dzieci, dlatego tak ważne jest częste pojenie ich podczas wymiotów, czy biegunki.

Jak nie dopuścić do odwodnienia?

Podczas upałów warto unikać dużego wysiłku fizycznego, a zwłaszcza męczących treningów. Należy pić dużo więcej płynów (ok. 3 litrów dziennie). Istotne jest również uzupełnianie elektrolitów. Niezbyt dobrym rozwiązaniem jest picie słodkich napojów gazowanych, dużo lepiej jest przestawić się na wodę mineralną, sok pomidorowy i napoje izotoniczne. Jeśli zauważymy pierwsze symptomy odwodnienia, należy uzupełnić niedobór elektrolitów w organizmie, przyjmując specjalne płyny nawadniające, jak np. orsalit. Na stronie producenta: www.orsalit.pl znajdziemy szeroki wybór takich preparatów, przeznaczonych zarówno dla osób dorosłych, jak i dzieci.

Wybierając się na urlop, warto zaopatrzyć się wcześniej w wodę oraz preparaty nawadnając ic zabierać je zawsze ze sobą na plażę, czy wycieczki piesze lub rowerowe.