Coraz więcej kobiet, w tym przede wszystkim młodych, boryka się z różnymi dolegliwościami związanymi z gospodarką hormonalną. Bardzo często po dwudziestym roku życia wykrywane są u nich choroby takie jak zespół policystycznych jajników czy endometrioza. Artykuł ten poświęcony jest analizie endometriozy oraz tego jakie badania potrzebne są do wykonania przy tej chorobie.
Czym jest endometrioza?
Endometrioza jest to w skrócie wędrująca śluzówka macicy lub gruczolistość macicy, której podłoża należy upatrywać w rozroście błony śluzowej macicy poza samą jamą macicy. Guzki i zrosty pojawiają się najczęściej w jamie otrzewnej. Na powstawanie endometriozy wpływ mają przede wszystkim czynniki genetyczne oraz środowiskowe.
Przyczyny endometriozy pomimo licznych badań nie są tak naprawdę jeszcze do końca znane. Lekarze przedstawiają kilka teorii na ten temat. Przykładem takiej teorii może być to, że w trakcie menstruacji (zwłaszcza bardzo obfitej) krew miesiączkowa razem z komórkami endometrium przedostaje się wstecznie do jamy otrzewnej. Tam komórki zasiedlają się i zaczynają żyć poza jamą macicy.
Jak objawia się endometrioza?
Choroba ta charakteryzuje się bardzo nieprzyjemnym bólem w okolicy miednicy, który najczęściej nasila się podczas menstruacji. Oczywiście może pojawiać się też w różnych fazach cyklu, natomiast właśnie wtedy jest najbardziej uciążliwy.
Ponadto endometrioza powoduje również bardzo bolesne, długie i obfite miesiączki, które tak naprawdę wykluczają kobiety z życia towarzyskiego. Dodatkowo bardzo wiele pacjentek, które chorują na endometriozę skarżą się na ból podczas stosunku seksualnego czy plamienia międzymiesiączkowe. Endometrium, które pojawiło się w jelitach lub pęcherzu moczowym może również wywoływać ból podczas oddawania moczu lub wypróżniania się.
Endometrioza badania – jakie są konieczne?
Niestety wykrycie endometriozy jest bardzo trudne, nie można określić jej ani przez analizę moczu ani przez zwykłe badania krwi. Najczęściej rozpoznawana jest przez lekarzy podczas diagnostycznej interwencji laparoskopowej.
Badania takie powinny wykonywać kobiety, które mają problem niepłodności lub zespołu przewlekłego bólu macicy. Ponadto kobiety, które mają pewne uwarunkowania rodzinne, wady rozwojowe miednicy i inne problemy związane z kwestiami rozrodczymi również powinny poddawać się systematycznie takim badaniom.