Klosze do żyrandoli – rodzaje i trendy

Klosz do żyrandoli to element lampy, który najbardziej przykuwa uwagę. To właśnie on nadaje charakter całej lampie i tworzy indywidualny klimat. Jednak oprócz roli dekoracyjnej klosze do żyrandoli mają również inne zadania do spełnienia. Najważniejszym jest częściowe rozproszenie światła pochodzącego z żarówki, dzięki temu można zachować optymalny efekt oświetleniowy.

Klosze do żyrandoli powinny być wybierane z wcześniejszym przemyśleniem, aby dały dobry efekt powinny pasować do całego pomieszczenia, w którym mają być zawieszone. Właściwie dobrany klosz do żyrandola pasujący do pomieszczenia pozwoli stworzyć w nim pożądany nastrój i zapewni komfortowe oświetlenie podczas wypoczynku oraz pracy.

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele kloszów do żyrandoli, tworzone są z przeróżnych materiałów, mają rozmaite kształty, wzory i wielkości. Nowoczesne klosze do żyrandoli projektowane są zgodnie z najnowszymi światowymi trendami. W sklepach z oświetleniem można zakupić oryginalne, wyjątkowe, klasyczne, industrialne, awangardowe i inne rodzaje kloszy do żyrandoli. Wybór klosza zależy tylko od nas i naszych potrzeb.

Klosz do żyrandola, a wystrój pomieszczenia

Zakupując klosz do żyrandola bardzo ważne jest, aby pasował on do wystroju mieszkania i pomieszczenia, w jakim będzie się znajdować. Klosze do żyrandoli mogą mieć rozmaite kształty i rozmiary, a także style. Do każdego pomieszczenia pasują inne klosze, odmienne oprawy powinny znajdować się w jadalni, a inne w lampach podłogowych umieszczonych w salonie.

Urządzany salon, sypialnia lub inne pomieszczenie powinno być postrzegane, jako całość, dlatego klosz do żyrandola nie może zbytnio odstawać. Tutaj bardzo ważny jest kolor klosza, jeżeli abażur ma być dodatkiem i elementem dekoracyjnym należy wybrać odważne barwy odmienne od całego wystroju pokoju. Natomiast, jeśli zależy nam na klasycznym kloszu to poleca się korzystać z abażurów w neutralnych odcieniach i kolorach.

Rozmiar klosza do żyrandola

Klosz do żyrandola nie powinien zakrywać całej lampy, czasami bardziej zależy nam na pokazaniu wykręconej nóżki lampy niż na samym widoku abażuru. Warto wybierać klosze do żyrandoli, które pasują do całej swojej postawy. Zanim wybierzemy się na poszukiwanie abażuru trzeba przyjrzeć się podstawie lampy i spróbować wybrać właściwy klosz. Inny klosz do żyrandola sprawdzi się przy smukłej i wysokiej podstawie, a inny przy niskiej i szerokiej. Odpowiednio wybrany klosz do żyrandola powinien zakrywać przełącznik, ale nie może być zbyt mocno spuszczony.

Dostosowanie klosza do miejsca, w jakim będzie się znajdować

Oprócz wielkości oraz barwy klosza do żyrandola istotny jest wybór miejsca, w jakim ma stać lampa. Bardzo ważne jest, aby lampa pasowała do przestrzeni i jej nie zagradzała, lecz urozmaicała. W przypadku kloszy umieszczanych przy łóżku muszą one mieć mniejszy profil. Klosz do takiej lampy nie powinien zakrywać całego stolika nocnego i pozwolić na swobodne wejście do łóżka. Natomiast, gdy mamy do czynienia z kloszami do żyrandoli ich rozmiar oraz profil może być przeróżny. Uzależniony jest jedynie od wysokości pomieszczenia oraz ilości rzeczy, jakie znajdują się w pokoju (klosz nie może sprawiać wrażenia przytłoczenia i nadmiaru dodatków).

Klosz do żyrandola – klimat i nastrój w pomieszczeniu

Klosz do żyrandola oprócz funkcji dekoracyjnej musi dawać odpowiednią ilość światła. Dodatkowo dobrze dobrane klosze do żyrandoli powinny właściwie rozpraszać światło żarówki i tworzyć relaksujący klimat. Jasne odcienie kloszy do żyrandoli znacznie mocniej rozpraszają światło niż klosze ciemne. Natomiast za pomocą ciemnych kloszy do żyrandoli łatwiej jest stworzyć wyjątkową atmosferę.

Klosz do żyrandola może delikatnie wtopić się w przestrzeń lub być widowiskowym elementem wystroju. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb i pomysłów. Najlepszym rozwiązaniem jest dopasowanie kloszy do żyrandoli do tkanin, mebli, dywanów oraz kolorów ścian w pomieszczeniu.

Klosz do żyrandola, a bezpieczeństwo mieszkańców

Przy zakupie klosza do żyrandola musimy pamiętać o zachowaniu odpowiednich odległości od żarówki. Zanim zdecydujemy się na wybrany klosz musimy przemyśleć czy nie jest on zbyt mały i wąski.

Każdy klosz w żyrandolu musi mieć zachowaną bezpieczną odległość od żarówki, która uchroni abażur przed nagrzewaniem, a nawet pożarem. Wszystkie żarówki dostępne na rynku produkują dużą ilość ciepła, dlatego mała odległość od klosza jest naprawdę groźna. Skutecznym rozwiązaniem na ten problem jest zakup klosza do żyrandola z możliwością regulacji rozpiętości ramion.