Menopauza – czy naprawdę jest taka straszna?

Menopauza jest okresem, który dopada każdą kobietę w określonym wieku. Ten czas jest szczególnie uciążliwy, gdyż towarzyszą mu nieprzyjemne objawy, takie jak nadmierna potliwość, nadpobudliwość, wzrost masy ciała czy napięcie mięśniowe. Okresem poprzedzającym menopauzę jest klimakterium (inaczej określane przekwitaniem).

Menopauza to inaczej ostatnia miesiączka w życiu kobiety. Okres menopauzalny dotyczy pań w wieku od 45 do 55 lat. Klimakterium jest czasem poprzedzającym ostatnie krwawienie i zaczyna się nawet kilka lat wcześniej. Wówczas powoli zmniejsza się ilość produkowanych estrogenów przez jajniki. Klimakterium kończy się nawet kilka lat po menopauzie.

Ten okres w życiu kobiety jest silnie związany z gospodarką hormonalną organizmu. Stąd lekarze i specjaliści kładą tak duży nacisk na to, aby podczas menopauzy pacjentka czuła się komfortowo. W związku z tym starają się ograniczyć przykre dolegliwości związane z tym czasem.

Objawy menopauzy

U niektórych kobiet okres menopauzy, a bardziej klimakterium mija niezauważalnie. Jednak w przypadku 80 proc. objawy są nasilone i powodują duży dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu. Niektóre z nich mogą wyglądać jak grypa żołądkowa.

Wśród najczęstszych symptomów menopauzy można wymienić uderzenia gorąca, kołatanie serca, zimne dreszcze, chwilowe zaczerwienienia twarzy, drażliwość, nocne poty, bezsenność, problemy z pamięcią i długotrwałe przygnębienie. Ze względu na nie kobiety źle znoszą okres menopauzalny. W niektórych przypadkach nawet dochodzi do tego, że organizm nie jest w stanie zaakceptować zmian hormonalnych. W wyniku tego, objawy menopauzy mogą się utrzymywać nawet do 70. roku życia.

Przebieg menopauzy

Pierwszym krokiem do poradzenia sobie z menopauzą jest akceptacja stanu, w jakim obecnie znajduje się organizm. Kobiety, które są w stanie zaakceptować zmiany hormonalne i utratę zdolności do prokreacji znacznie lepiej radzą sobie z wchodzeniem w dojrzały wiek. Zrozumienie pomaga poradzić sobie z procesem dojrzewania.

Nieodłącznym elementem w przebiegu menopauzy jest zastosowanie odpowiedniego wsparcia medycznego. W wielu przypadkach jest potrzebne wprowadzenia farmakoterapii w celu złagodzenia objawów występujących podczas trwania tego okresu w życiu dojrzałej kobiety.

Leczenie menopauzy

Najlepszym czasem na rozpoczęcie terapii jest kilka lat przed pojawieniem się menopauzy bądź po wystąpieniu pierwszych symptomów zapowiadających klimakterium. Dzięki temu leczenie jest znacznie bardziej skuteczne, a niedobór estrogenów nie pogłębia problemów zdrowotnych pacjentki.

W przypadku kobiet, którym brak odpowiedniej ilości estrogenów przeszkadza bądź uniemożliwia funkcjonowanie, zaleca się terapię hormonalną. Dotyczy to również pań skarżących się na częste infekcje pęcherza, nerek, dróg rodnych, bolesność podczas stosunku czy też suchość pochwy.

Problem w leczeniu menopauzy dotyczy najczęściej braku uświadomienia sobie, że objawy, które dotykają kobietę mogą zapowiadać nadejście ostatniej miesiączki. Świadomość własnego stanu oraz szybka reakcja na symptomy może pomóc w przejściu tego trudnego okresu.