Regulator temperatury skrojony na miarę

Regulatory temperatury to bardzo sprytne urządzenia, dzięki którym zarządzanie instalacją grzewczą w domu jest łatwe i wygodne, a na pewno bardziej oszczędne, niż gdybyśmy nie zastosowali żadnych sterowników. Dzięki nim nie ma opcji, by temperatura w domowych pomieszczeniach była zbyt wysoka lub za niska. Wystarczy wprowadzenie pożądanych danych na ekranie regulatora, by w odpowiedni sposób ustawił on parametry spalania na domowym kotle. To prosty sposób na oszczędności opału oraz optymalne zarządzanie domową instalacją centralnego ogrzewania, bez niepotrzebnych i kosztownych strat ciepła. Na co warto zwrócić uwagę wybierając regulator temperatury?

Kompatybilność z kotłem

Na rynku dostępnych jest wiele modeli regulatorów temperatury. Trzeba się jednak liczyć z tym, że nie wszystkie będą kompatybilne z posiadanym kotłem grzewczym. Przed zakupem regulatora warto zajrzeć do jego specyfikacji, by przekonać się, z jakimi rodzajami kotłów będzie bezproblemowo współpracował. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości można skontaktować się z producentem sterownika, który z pewnością odpowie na wszelkie pytania.

Sposób instalacji

Montaż regulatorów przewodowych może być problematyczny i pracochłonny, często wiąże się też z koniecznością skuwania tynków. W istniejących budynkach lepszym rozwiązaniem lepiej sprawdzą się regulatory temperatury bezprzewodowe, składające się z nadajnika i odbiornika. I wcale nie trzeba kłopotać się jego zasięgiem – oferty producentów niemal zawsze posiadają wzmacniacze sygnału, i wtedy z ich użyciem nadajnik bez problemu połączy się z odbiornikiem, nawet jeśli dzielą ja 2 czy 3 piętra.

Pamięć urządzenia

Jest to funkcja bardzo przydatna w domach, w których zdarzają się przerwy w dostawie energii elektrycznej. Dzięki wbudowanej pamięci ponowne uruchomienie urządzenia nie będzie wymagało powtórnego wprowadzania danych. Warto sprawdzić, czy nasz regulator ma opcję sprawdzania poprawności sygnału, bo wtedy mamy pewność, że po powrocie zasilania nadajnik skomunikuje się samodzielnie z odbiornikiem.

Funkcjonalność i cena

Okazuje się, że rozpiętość cenowa regulatorów temperatury jest bardzo różna. Na rynku dostępne są modele zarówno za kilkadziesiąt, jak i za ponad tysiąc złotych z całą mnogością funkcji. Dlatego przed zakupem warto dokładnie określić swoje oczekiwania, bo nie ma sensu kupowanie drogiego, zbyt zaawansowanego technicznie urządzenia, z którego połowy funkcji nigdy się nie skorzysta.