Jak dbać o wykładzinę?

Jak dbać o wykładzinę?

Popularność wykładzin jest bardzo duża. Mają sporo zalet, dzięki którym nadają się zarówno do mieszkań, jak i w firmach. Aby jednak wykładzina właściwie spełniała swoje zadanie, trzeba o nią odpowiedni zadbać. Jak należy czyścić wykładzinę, aby służyła przez lata?

Jakie wykładziny są najlepsze?

Wybór wykładziny zależy przede wszystkim od specyfiki pomieszczenia, w którym będzie ona użytkowana. Pod uwagę trzeba wziąć m.in. natężenie ruchu, konieczność ewentualnego wyciszenia pomieszczenia czy jego wystrój.Bez względu jednak na to, jaki rodzaj wykładziny zostanie zastosowany, musi być ona odpowiednio pielęgnowana. Tylko wtedy będzie zachowywała swoje walory i służyła przez lata. Czyszczenie wykładziny można podzielić na bieżące i okresowe.

Jak dbać o wykładzinę na co dzień?

Podstawą bieżącego utrzymania wykładziny jest regularne odkurzanie. Częstotliwość tego zabiegu zależy od intensywności użytkowania. Wykładzinę w biurze, do którego przychodzi wielu petentów, należy odkurzać nawet codziennie, ale np. w sypialni wystarczy to robić nawet na tydzień. Warto wiedzieć, że często odkurzanie jest dobre nie tylko dla wykładziny, ale przede wszystkim dla zdrowia użytkowników pomieszczeń. Usuwane są nie tylko różnego rodzaju kurz, paprochy czy włosy, ale różnego rodzaju alergeny, które mogą niekorzystnie wpływać na zdrowie.

Gruntowne czyszczenie wykładziny

Przynajmniej raz w roku należy dokładnie wyczyścić wykładzinę, ponieważ nawet codzienne odkurzanie nie usunie wszystkich zabrudzeń. Podczas użytkowania część zabrudzeń zostaje wbita w strukturę wykładziny i dopiero podczas gruntownego czyszczenia wykładziny można się ich pozbyć. Gruntowne czyszczenie z reguły składa się z prania wykładziny i zabiegów pielęgnujących. Najważniejsze jest właściwe pranie wykładziny. Można to zrobić na sucho lub na mokro. Okresowe czyszczenie wykładzin najlepiej zlecić wyspecjalizowanym firmom. Mają one odpowiedni sprzęt i specjalistyczne środki czyszczące które pozwalają dogłębnie wyczyścić wykładzinę.