Co warto mieć pod ręką, aby prawidłowo podawać mleko modyfikowane dla niemowląt?

Mleko modyfikowane jest często najlepszym wyborem, gdy mama nie może karmić maluszka naturalnie. Czego będziemy potrzebowali, aby prawidłowo przygotować i podać mleko tego rodzaju dla dziecka?

W sprzedaży możemy znaleźć obecnie szeroką gamę różnych mlek modyfikowanych, które różnią się pomiędzy sobą swoimi składami oraz postacią. Najczęściej mają one formę proszku, który następnie należy rozrobić z wodą, ale móżmy też spotkać mleko modyfikowane dla niemowląt w postaci gotowego płynu do podania dziecku.

Aby przygotować mleko modyfikowane dla dziecka potrzebujemy zasadniczo trzech przedmiotów:

  • butelki
  • smoczki
  • urządzenie do sterylizacji

Do wyboru mamy różne rodzaje powyższych przedmiotów, dlatego warto przyjrzeć się im bliżej, aby karmienie było komfortowe i skuteczne zarówno dla rodzica, jak i dla dziecka.

Butelki

Jedna butelka to za mało – warto mieć do dyspozycji kilka różnych butelek, aby nie trzeba było ich stale myć. Zaleca się, aby dla małego dziecka zakupić 6 butelek o pojemności około 260 ml każda, czyli po jednej butelce na każde karmienie dziecka.

Rodzice najczęściej decydują się teraz na butelki szklane – cięższe i droższe, ale za to łatwiejsze do utrzymania w czystości i wykonane z naturalnych materiałów.

Smoczki

Aby podawać mleko modyfikowane dla niemowląt potrzebne są też odpowiednie smoczki na butelki. Do wyboru mamy smoczki silikonowe oraz lateksowe, które różnią się wielkością i szybkością wypływania mleka. Dla mniejszych dzieci polecane są smoczki o mniejszym przepływie.

Najlepiej zakupić kilka typów smoczków i zobaczyć, który ich rodzaj najbardziej odpowiada dziecku.

Urządzenie do sterylizacji

Przy przygotowywaniu mleka modyfikowanego należy zadbać o odpowiedni poziom higieny.

Niezbędne będzie wtedy specjalne urządzenie do sterylizacji, którego zadaniem jest dokładnie oczyszczenie butelek i smoczków, a także innych akcesoriów ze szkodliwych drobnoustrojów. Dzięki temu po sterylizacji będą one gotowe do użycia i zmniejszą ryzyko chorób układu pokarmowego u dziecka, na przykład biegunki.