Zastosowanie piły taśmowej

Zastosowanie piły taśmowej

Piła taśmowa to narzędzie, które wykorzystywane jest w wielu zakładach przemysłowych i produkcyjnych. Szczególnie przydaje się ono podczas prac, które wymagają dużej precyzji, ponieważ piła taśmowa pozwala na bardzo dokładne cięcie metalu bez większego wysiłku. Jakie zastosowanie ma piła taśmowa do metalu? Odpowiedź poznasz w tym artykule.

Jakie są rodzaje pił taśmowych do metalu?

Piły taśmowe można podzielić na kilka rodzajów, które różnią się od siebie przede wszystkim zastosowaniem. Podczas wyboru odpowiedniej piły taśmowej należy kierować się przede wszystkim planami dotyczącymi jej użycia. W zależności od zastosowania, piły taśmowe można podzielić na automatyczne oraz półautomatyczne.
Piła taśmowa do metalu automatyczna to doskonałe rozwiązanie w przypadku prac prowadzonych na dużą skalę. Takie narzędzie sterowane jest przy pomocy odpowiedniego oprogramowania i nie wymaga nadzoru operatora, dzięki czemu w tym samym czasie można wykonywać inne czynności.
Piła taśmowa półautomatyczna jest z kolei znacznie tańsza i przeznaczona do prac prowadzonych na mniejszą skalę. Doskonale sprawdzi się ona również w domowych warunkach.

Cięcie metalu przy pomocy piły taśmowej

Piła taśmowe do metalu wykorzystywane są głównie podczas prac, w których wymagana jest duża dokładność. Wpływ na to ma specjalne ostrze, które przystosowane jest do bardzo precyzyjnego cięcia metalu.
Piła taśmowa może być wykorzystywana do obróbki części samochodowych wykonanych z metalu, a także różnego rodzaju metalowych elementów konstrukcyjnych.

Inne zastosowanie pił taśmowych

Najczęściej piły taśmowe wykorzystuje się do cięcia metalu. Znajdują one zastosowanie głównie w dużych zakładach produkcyjnych, które zajmują się produkcją na dużą skalę. Cięcie metalu to jednak nie jedyne zastosowanie piły taśmowej.
Narzędzie to wykorzystuje się bardzo często w zakładach stolarskich. Jest to bowiem doskonały sprzęt do obróbki drewna. Oczywiście w tym celu wykorzystuje się zupełnie inne ostrze, ale zasada działania piły taśmowej w przypadku cięcia drewna jest dokładnie taka sama. Piły taśmowe wykorzystuje się również w przemyśle rolniczym do krojenia mięsa, a także do obróbki różnego rodzaju materiałów wykonanych z tworzyw sztucznych.