Moda na domy z drewna

W polskim budownictwie w ostatnim czasie dochodzi do ciekawych przemian dotyczących materiałów i technologii, z których wykonywane są domy mieszkalne.

Dotychczas domy z drewna kojarzone były głównie z budowlami sezonowymi, w których działkowicze przetrzymują narzędzia oraz inne niezbędne przedmioty do odpoczynku na ogródkach działkowych. Dziś deweloperzy coraz chętniej sięgają po technologie drewniane, budując domy jednorodzinne oraz wielorodzinne. W ostatnim czasie coraz więcej mówi się o tym, że również domy i mieszkania powstające w ramach rządowych projektów mieszkaniowych zostaną wykonane w tej technologii.

Dlaczego domy z drewna zyskują na popularności?

Domy z drewna to bardzo popularna forma budownictwa szczególnie w krajach skandynawskich. Jest to jednak uwarunkowane kulturowo. Domy wykonane w całości lub częściowo z drewna są również bardzo popularne w USA oraz zdecydowanie zyskują na popularności w Europie zachodniej. Skąd bierze się popularność domów z drewna? Przede wszystkim z szybkości wykonania budynku oraz jego kosztów. Niższe koszty domów z drewna wynikają bezpośrednio z szybkości ich wykonania. Na koszt jednego metra kwadratowego wpływa często czas budowy związany z zatrudnieniem ekip, ochrony, która przez czas budowy musi być opłacana przez dewelopera. Podobny wpływ mają koszty placu budowy. Wybudowanie domu z drewna metodą modułową trwa 6-9 tygodni. To zdecydowanie mniej niż metodą tradycyjną. Czas budowy może być różny ze względu na metraż budowanej konstrukcji. Ponadto domy z drewna są bardziej ekologiczne.

Domy drewniane jako przyszłość polskiego budownictwa

Nie trudno wywnioskować, że domy z drewna mogą w najbliższym czasie również na polskim rynku wyprzeć domy budowane metodą tradycyjną. Na naszym rodzimym rynku funkcjonuje wiele firm wykonujących prefabrykaty do domów z drewna, które następnie są stawiane za naszą zachodnią granicą lub w Skandynawii. Technologia budownictwa z drewna jest więc doskonale opanowana przez rodzime firmy, które tylko czekają na zwiększenie popularności tej metody w Polsce.

Projekty domów z drewna oraz szacunkowe koszty można zobaczyć na stronie polskiej firmy budowlanej http://www.altbud-domy.pl/domy-drewniane/mieszkalne.