Rolety rzymskie czy firanki – co lepiej sprawdzi się w oknie?

Dekoracje okienne to bardzo ważny element w każdym domu, z racji tego trzeba do takich wyborów podejść nad wyraz poważnie. Do wyboru zainteresowani mają przede wszystkim rolety rzymskie oraz firanki. Każda z tych opcji ma swoje zalety, jednak warto zapoznać się z pozytywnymi cechami rolet rzymskich i firanek z bliska, tak aby dowiedzieć się, co lepiej sprawdzi się w oknach.

Rolety rzymskie

Rolety rzymskie są przede wszystkim bardzo gustowne oraz eleganckie. Zadbają one o niepowtarzalny wizaż w każdym wnętrzu, w którym znajdą zastosowanie. Rolety mogą być montowane na kilka sposobów, przede wszystkim na jedno ze skrzydeł, ale też na otwór okienny. Wybór w tym zakresie należy oczywiście do domowników, którzy wiedzą najlepiej na czym im konkretnie zależy. W sklepach znaleźć można także produkty, które mogą być montowane na karniszach, choć będzie do tego potrzebna pomoc fachowców. Zdecydować można się również na opcje z falbankami lub też bez falbanek. Najważniejszą kwestią będzie jednak to, na jaki mechanizm się zdecydować, aby móc komfortowo takie rolety obsługiwać. Jeśli nie będzie dołączony do nich żaden mechanizm, wtedy też ich posiadanie będzie całkowicie pozbawione sensu. Warto więc zdecydować się chociażby na zwykłe sznurki, w ten sposób każdego dnia będzie można odsłaniać i zasłaniać rolety w bardzo szybkim tempie. Rolety rzymskie świetnie spiszą się przede wszystkim w nowoczesnych wnętrzach, do których są przeznaczone. Domownicy mogą się też zdecydować na różnorakie warianty kolorystyczne, tak aby dopasować roletę do mebli i koloru ścian w danym pomieszczeniu.

Firanki

Firanka jest dużo tańszym rozwiązaniem jeśli chodzi o dekorację okienną. Są zdecydowanie delikatniejsze, również mają bogate walory estetyczne, dlatego ich zastosowanie w wielu pomieszczeniach również ma duży sens. Dobrać można swobodnie ich długość, nie muszą one sięgać aż do samego końca okna. Warto jednak mieć na uwadze to, że decydując się na firanki zainteresowanym nie uda się przyciemnić pomieszczenia, dlatego lepszym rozwiązaniem jest połączenie tych dwóch opcji, a jeśli już którąś trzeba wybrać, to roleta rzymska okaże się bardziej funkcjonalna. Niektórzy wolą jednak proste firanki, które posiadają różne wzory, wykonane są one z trwałych materiałów, zwykle są bardzo przyjemne w dotyku. Świetnie sprawdzają się w wielu pomieszczeniach, np. w pokojach dziecięcych oraz jadalniach. Jest to dobre rozwiązanie, gdy mieszkanie lub dom znajdują się w ciemnej okolicy i w ciągu słonecznego dnia do środka mieszkania nie wpada dostateczna ilość promieni słonecznych. Zdecydować można się w tym przypadku zarówno na firanki o nowoczesnym designie, ale też na firanki w stylu retro, zależnie od upodobań klientów.