Jak wybrać dobry fundusz inwestycyjny?

Fundusze inwestycyjne to jedna z chętnie wybieranych metod pomnażania pieniędzy – jak jednak znaleźć najlepszy fundusz, dzięki któremu będzie można zarobić sporo bez ponoszenia wysokiego ryzyka? Przystąpienie do dobrego funduszu inwestycyjnego pozwala na uzyskanie bardzo wysokich zysków. Warto jednak pamiętać o tym, że to nie tylko kwestia szczęścia, ale również wiedzy – to od nas zależy, gdzie zainwestujemy własne środki, dlatego najlepiej wybierać tylko te najlepsze fundusze inwestycyjne. W jaki sposób można je rozpoznać?

Wybierz czas trwania inwestycji 

Pierwszą kwestią powinno być określenie, na jak długo chcemy zainwestować posiadane środki. Czy zależy nam na tym, aby pomnożyć je szybciej? A może chcemy inwestować długoterminowo, na przykład z myślą o emeryturze?

W takich przypadkach warto określić czas trwania inwestycji tak, aby pieniądze można było odebrać wtedy, gdy będą nam najbardziej potrzebne.

Określ akceptowalny poziom ryzyka

Warto pamiętać o tym, że nawet najlepsze fundusze inwestycyjne, które oferuje nam m.in ViennaLife niosą ze sobą ryzyko. Nie powinniśmy mylić ich z lokatami, które gwarantują nam zyski. W przypadku funduszy możemy więcej zarobić, ale możemy też stracić.

Warto zatem zwrócić uwagę na ryzyko związane z przystąpieniem do konkretnego funduszu. Jeśli dysponujemy większą sumą, wówczas możemy skorzystać z paru funduszy o różnych poziomach ryzyka. Zasadniczo, im dłuższy czas trwania inwestycji, tym na większy poziom ryzyka można sobie pozwolić.

Zapoznaj się z ofertami i ich warunkami

Do wyboru mamy obecnie wiele funduszy inwestycyjnych, dlatego warto zapoznać się bliżej z różnymi propozycjami przed zdecydowaniem się na jedną z nich. W poszukiwaniu optymalnej oferty mogą pomóc nam dostępne on-line rankingi, możemy też skorzystać z pomocy doradcy finansowego specjalizującego się w inwestycjach.

Także zwróćmy uwagę na parametry funduszu, w tym także na warunki uczestnictwa oraz koszty uczestnictwa w konkretnych funduszach, aby znaleźć dla siebie najlepszą ofertę.