Wysokiej klasy piła taśmowa do metalu

Na rynku dostępnych jest wiele modeli pił taśmowych do metalu. Różnią się one między sobą typem, parametrami, a także materiałami zastosowanymi do ich produkcji. To wszystko wpływa na jakość i możliwość użytkowania pilarki w różnych warunkach.

Piła taśmowa do metalu – jak wybrać?

Przede wszystkim pierwszą rzeczą, którą trzeba ustalić przed kupnem, jest typ pilarki. Można wybrać piłę bimetaliczną lub węglikową. Ten pierwszy rodzaj jest uniwersalny i nadaje się do cięcia stali hartowanej, konstrukcyjnej czy automatowej. Doskonale sprawdzą się te urządzenia przy cięciu tytanu, żeliwa i brązu.

Piła taśmowa do metalu węglikowa to rozwiązanie o wysokiej efektywności i wydajności. Takie urządzenie powinno być wybrane do obróbki bardzo wymagających materiałów metalowych. Nadają się do cięcia dużych elementów, ale także i z tymi niewielkimi sobie poradzą. Cechą charakterystyczną tych pilarek jest szeroka gama zastosowań oraz znakomita wydajność taśmy.

Pilarka dobrze dobrana do potrzeb

Piła taśmowa, aby doskonale spełniła swoją funkcję, musi być dopasowana do rodzaju materiału, jaki będzie obrabiać, czy do warunków pracy. Na pewno bardzo ważne jest dobranie podziałki uzębienia. W przypadku miękkich metali zaleca się wybór podziałki o dwa stopnie grubszej niż zalecana. Dzięki temu cały proces cięcia będzie bardziej precyzyjny.

Każda rura czy profil są inne i mają inne wymiary, czy parametry. Z tego względu warto dokładnie zapoznać się ze specyfikacją producenta i dobrze dobrać pilarkę do konkretnego zadania. Dużą rolę odgrywa też szerokość taśmy, która przy cięciu konturowym powinna być zarówno dość szeroka, jak i wąska, aby wyciąć zamierzony kształt.

Jak dbać o pilarkę taśmową?

Każdy sprzęt powinien być eksploatowany zgodnie z zaleceniami producenta. Wówczas można liczyć na to, że będzie służyć bezawaryjnie przed długi czas. Na pewno należy często sprawdzać szczotki i ustawienie prowadnic. Bardzo ważne jest naprężenie taśmy oraz prędkość, którą można sprawdzić tachometrem.

Do konserwacji i użytku należy używać dobrego chłodziwa. Dzięki temu można usunąć wióry i schłodzić nagrzaną powierzchnię, a także nasmarować części, aby dłużej i sprawniej działały. Takie zabiegi sprawią, że pilarka będzie sprawniej i dłużej działać.

Piły taśmowe do metalu znajdziesz w ofercie TOP Poręba