Jak poradzić sobie z łysieniem plackowatym?

Jak poradzić sobie z łysieniem plackowatym?

Wiele osób, szczególnie tych po trzydziestym roku życia zmaga się z problemem nadmiernego wypadania włosów. Czasem dotyka ono też ludzi młodych. Wtedy to najczęstszym z rodzajów tego schorzenia jest łysienie plackowate. Na czym ono polega? Jak je zdiagnozować, gdzie udać się po poradę i jak skutecznie poradzić sobie z tym wstydliwym problemem?

Czym jest łysienie plackowate?

Łysienie plackowate jest chorobą skórną, która dotyka młode osoby, zarówno kobiety, jak i mężczyzn. To choroba przewlekła o charakterze autoimmunologicznym, której przyczyny nadal nie są do końca jasne. Może ono doprowadzić do całkowitej utraty włosów na głowie oraz brwi, rzęs, czy włosów łonowych. Choroba ta prowadzi też do problemów natury psychicznej – braku akceptacji swojego wyglądu, niskiego poczucia własnej wartości, depresji.

Jak już zostało wspomniane powyżej, łysienie plackowate to choroba o charakterze autoimmunologicznym. Oznacza to, iż układ odpornościowy osoby chorej, atakuje jej mieszki włosowe, uznając je za ciało obce. W ten sposób powstaje w nich stan zapalny, co osłabia włos i prowadzi do jego wypadnięcia. Warto podkreślić, iż kiedy stan zapalny minie, mieszki włosowe powtórnie zaczynają rosnąć. Oznacza to, że zmiany te są odwracalne.

Leczenie łysienia Katowice

Jeśli zauważymy u siebie objawy łysienia plackowatego, jakimi są ogniska zapalne (na początku są one niewielkie, wielkości monety), koniecznie trzeba udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Zapewne skieruje nas on do specjalisty z zakresu dermatologii. Przeprowadzi on pogłębioną diagnostykę, sprawdzając kondycję włosów, skóry głowy, przeprowadzając wywiad z pacjentem oraz sprawdzając jego krew. Leczenie łysienia plackowatego ma charakter miejscowy i objawowy. Podaje się pacjentowi glikokortykosteroidy, często w postaci maści, żelu, czy pianki do skóry głowy. Dobre efekty przynosi także wąskopasmowa fototerapia UVB, czy fotochemioterapia.

Jeśli zauważymy u siebie, czy bliskich nawet niewielkie ognisko zapalne, warto jak najszybciej udać się do lekarza. Łysienie plackowate jest chorobą, z którą można skutecznie walczyć, jeśli tylko szybko zostanie ona zdiagnozowana.