Okno tarasowe – przesuwne czy rozwierne?

Wyjście z domu na taras oddzielane jest oknem tarasowym, które określane jest też jako drzwi tarasowe. Gdy jesteśmy na etapie doboru stolarki okiennej i drzwiowej do domu, warto przemyśleć, jakie okno tarasowe wybrać. Zasadniczo rozwiązania są dwa – okna przesuwne oraz rozwierne. Co sprawdzi się lepiej?

Duże, przeszklone okno prowadzące na taras może być ozdobną każdego wnętrza – wpuszcza do niego dużo naturalnego światła, daje bliskość zieleni, ale również może być ważnym elementem w konstrukcji budynku pasywnego czy energooszczędnego.

Jeśli chcemy zdecydować się na odpowiednie okno tarasowe, warto wziąć pod uwagę zalety i wady dwóch dostępnych typów konstrukcji – okna rozwierne oraz okna przesuwne. Jakie są ich główne zalety i wady?

Okna rozwierne

Określane są również jako okna rozwierno-uchylne, ponieważ jesteśmy w stanie otworzyć skrzydło okienne, rozwierając je, ale także możemy okno uchylić, aby wpuścić do wnętrza świeże powietrze.

To najbardziej popularny typ okien tarasowych – są one najczęściej wybierane ze względu na prosty montaż oraz na niską cenę. Najczęściej wykonuje się je z PCV, ale możemy spotkać się również z modelami z drewna albo z aluminium. Aby uzyskać większe przeszklenie, stosuje się drzwi dwuskrzydłowe.

Warto pamiętać o tym, że drzwi rozwierne otwierają się do środka, dlatego w miejscu ich otwarcia nie mogą znajdować się żadne dodatkowe meble czy inne sprzęty. Wadą drzwi rozwiernych jest również wysoki próg, który może przeszkadzać dzieciom oraz osobom starszym.

Okna przesuwne

Druga opcja to okna przesuwne, które można także zakupić w kilku różnych wariantach do wyboru – jako okna uchylno-przesuwne, czyli można je przesuwać w bok i uchylać, a także jako okna podnoszono-przesuwne, które mogą być przesuwane i podnoszone przy otwieraniu.

Przede wszystkim okna te wyglądają bardziej efektownie i nie wymagają stosowania wysokiego progu – to duża zaleta dla wielu osób. Okna te mogą być też łatwo zatrzymane w różnych miejscach, dając szersze albo węższe przejście. Niezaprzeczalną zaletą jest też możliwość stosowania większych przeszkleń – okna te głównie wykonuje się z drewna oraz aluminium, które pozwalają na wykonanie efektownego przeszklenia nawet całej ściany. Głównym minusem jest za to cena i bardziej złożony proces montażu.