Automatyczne planowanie grafiku pracy – poradnik

Bez wątpienia ułożenie grafiku dla każdego pracownika to wcale nie takie łatwe zadanie. Pracodawca musi uwzględniać wszystkie zdarzenia w danym miesiącu: dni wolne od pracy, szkolenia, urlop itd. Jak więc sobie z tym poradzić?

Dobre planowanie

Harmonogram polega na takim rozplanowaniu dni pracy dla zatrudnionych, aby wszystko się zgadzało. Musi więc być przygotowany w ten sposób, żeby w trakcie miesiąca nie okazało się, że coś jest nie tak, że nagle coś trzeba zmieniać. Grafik pracy uwzględnia oczywiście dni robocze, ale nie tylko. Są one tylko jednymi ze składowych, o których trzeba pamiętać. Inne ważne to godzina rozpoczęcia i zakończenia pracy, wymiar czasu pracy i doba pracownicza. Nie można zapominać o odpoczynku (dobowym, tygodniowym), dniach wolnych od pracy czy urlopach.

Nowoczesne rozwiązanie

Niestety, przygotowywanie grafiku pracy – jak wspomnieliśmy – to dość problematyczne zadanie, które nierzadko wymaga wiele czasu. A można by go przecież przeznaczyć na coś bardziej pożytecznego, co wpłynęłoby na lepszy rozwój firmy. Czy jest to możliwe? Dzisiaj na szczęście już tak, a wszystko to dzięki automatyzacji, którą zapewniają takie programy do rejestracji czasu pracy, jak inEwi.

Co w ten sposób zyskujemy?

To aplikacja gwarantująca bezkonfliktowe oraz przejrzyste tworzenie rozkładów czasu pracy dla wszystkich pracowników – zatrudnionych zmianowo, zdalnych, a także tych, którzy pracują w trybie nienormowanym i równoważnym. W zależności od potrzeb przypiszemy pracownikom grafiki ze stałą godziną początku i końca pracy (tzw. normowane), jak i te z opcjonalną długością pracy (nienormowane). Z łatwością zaplanujemy również nadgodziny.

Wszystko jest zaprogramowane tak, aby było zgodne z przepisami Kodeksu Pracy. Jeśli pojawią się problemy, to program wyświetli stosowne powiadomienie. Nie musimy się więc obawiać, że jak coś źle ustawimy, to sprowadzimy na siebie niepotrzebne komplikacje. Każdy pracownik zostaje poinformowany (na przykład przez powiadomienia SMS-owe, mailowe), gdy zajdą zmiany w grafiku pracy.

Tak dobrze skonstruowany grafik online inEwi to nieocenione wsparcie dla każdej firmy. Z jednej strony zyskujemy czas, bo nie jesteśmy skazani na tradycyjne przygotowanie grafiku, co zajmuje bardzo dużo czasu. Z drugiej strony, wszystko ustalone jest precyzyjnie – bez niedomówień i nieporozmień.