Poziom cukru w organizmie – kiedy badać i jak interpretować wyniki

Chociaż o cukrzycy mówi się bardzo dużo, wciąż wiele osób boryka się z niezdiagnozowaną cukrzycą. Regularne badania to nie jedyny sposób na wykrycie choroby. Warto wsłuchać się w sygnały, jakie wysyła nasze ciało.

Objawy, które powinny zaniepokoić

Cukrzyca nie jest chorobą bezobjawową, jednak pierwsze symptomy nie są jednoznaczne i łatwo je przegapić. Sygnały mogące świadczyć o podwyższonym poziomie cukru we krwi to przede wszystkim:

– Silne pragnienie i częsta potrzeba oddawania moczu. „Wypłukanie” cukru to naturalna forma ochrony organizmu przed jego zwiększoną zawartością we krwi. Oczywiście nie mówimy tu o pojedynczym incydencie, jednak jeśli taki stan utrzymuje się dłuższy czas, trzeba koniecznie sprawdzić poziom cukru we krwi.

– Zmęczenie. Paradoksalnie – podwyższony poziom cukru we krwi nie oznacza jego większej ilości w komórkach. Brak insuliny powoduje, że glukoza nie wchłania się z krwi do komórek, stąd senność, rozdrażnienie i problemy z koncentracją (czytaj: Problemy zdrowotne – jak należy podejść do kwestii żywieniowych?).

– Problemy intymne. Kobiety z podwyższonym poziomem cukru we krwi mają skłonność do częstszego zapadania na infekcje intymne, z kolei mężczyźni uskarżają się na problemy z erekcją.

– Problemy skórne. O nadmiarze cukru we krwi może świadczyć także nietypowa suchość skóry, zwiększona skłonność do siniaków, problemy z gojeniem się ran.

– Ból głowy. Najczęściej związany jest z odwodnieniem, które pojawia się przy częstym bieganiu do toalety.

Badanie poziomu cukru we krwi

Poziom cukru we krwi to ważna informacja o stanie naszego zdrowia. Dlatego każdy dorosły człowiek powinien raz na roczego wynika i jak go kontrolować?k wykonać badanie w tym kierunku. Ponadto badanie takie obowiązkowo przechodzą kobiety w ciąży. Robi się je, by wykluczyć ryzyko cukrzycy ciążowej. Kilka razy dziennie badają się osoby, u których zdiagnozowano cukrzycę.

Badanie zalecane jest szczególnie osobom, które przekroczyły czterdziesty rok życia, mają problemy z nadwagą i otyłością oraz są genetycznie obciążone zwiększonym ryzykiem zachorowania na cukrzycę.

Interpretacja wyników badania poziomu cukru we krwi

Badanie poziomu cukru (glukozy) we krwi można przeprowadzić dwojako – sprawdzając stężenie glukozy w krwi żylnej lub przeprowadzając tzw. test doustnego obciążenia glukozą.

Przy badaniu poziomu cukru we krwi za prawidłowy uznaje się wynik poniżej 99mg/dL. Wynik na poziomie 100 – 125 mg/dL świadczy o stanie przedcukrzycowym. Wynik 126 mg/dL świadczy o cukrzycy. W takiej sytuacji trzeba jak najszybciej dowiedzieć się jak obniżyć poziom cukru we krwi.

Przy teście doustnego obciążenia glukozą prawidłowy wynik kształtuje się na poziomie 140 mg/dL, 140 – 199 mg/dL świadczy o poziomie przedcukrzycowym, powyżej 200 mg/dL o cukrzycy.