Jak w rzeczywistości wygląda sprzedaż przedsiębiorstwa?

Jak w rzeczywistości wygląda sprzedaż przedsiębiorstwa?

Sprzedaż przedsiębiorstwa może okazać się bardzo czasochłonnym i dość skomplikowanym procesem. Niniejszy artykuł do dobra propozycja dla tych osób, które w najbliższym czasie zamierzają kupić albo sprzedać firmę, ale nie wiedzą jak za to się odpowiednio zabrać.

Jakie są możliwości sprzedaży przedsiębiorstwa?

Jedną z najpopularniejszych metod sprzedaży przedsiębiorstwa jest transakcja na aktywach. Mowa tutaj oczywiście o tzw. transakcji asset deal. Pamiętać należy o tym, że możliwe jest nie tylko sprzedanie zorganizowanej części przedsiębiorstwa, ale również sprzedanie niezorganizowanych składników majątkowych.

Osoby, które chcą sprzedać przedsiębiorstwo, mogą wnieść wniosek o aport działalności gospodarczej do spółki prawa handlowego. Kolejnym rozwiązaniem jest przekształcenie jednoosobowego przedsiębiorstwa w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. W takiej formie możliwe będzie odsprzedanie udziałów.

Jak w rzeczywistości wygląda sprzedaż zorganizowanej części przedsiębiorstwa?

Jeżeli chodzi o sprzedaż jednoosobowej działalności gospodarczej, to bardzo często przyjmuje ono formę zbycia jej majątku. Mowa tutaj nie tylko o aktywach materialnych, ale również o aktywach niematerialnych, które są niezbędne do prowadzenia danego przedsiębiorstwa.

Do składników majątkowych można zaliczyć wszelkie nieruchomości, samochody firmowe, maszyny, urządzenia i wszelkie elementy wyposażenia biura. Warto wspomnieć także o tym, że do składników majątkowych zaliczamy również licencje, patenty oraz autorskie prawa majątkowe.

Darowizna

Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że jedną z form przeniesienia własności przedsiębiorstwa może okazać się również darowizna. Jak łatwo się domyślić jest to bardzo popularna forma w sytuacji, gdy przedsiębiorstwo przekazywane będzie członkom rodziny.

Przy darowiźnie przekazanie przedsiębiorstwa odbywa się bez żadnego wynagrodzenia, dlatego też trudno tutaj mówić o sprzedaży przedsiębiorstwa. Cały proces odbywa się na podstawie umowy darowizny. Nowy właściciel zobowiązany jest bezpośrednio do dokonania zmian we wpisie w CEIDG. Działalność starego właściciela jest automatycznie zamknięta. Nabycie przedsiębiorstwa jest obecnie najlepszą alternatywą przejęcia nowego biznesu. Jest to znacznie lepsze rozwiązanie niż na przykład zakup 100% udziałów w spółce.