Jak wygląda przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej?

Większość firm jednoosobowych to małe firmy, które działają głównie w celu zaspokojenia osobistych potrzeb właściciela. Jednak bywa też tak, że niektóre jednoosobowe firmy są na tyle duże, aby zatrudniać pracowników, gdyż przynoszą regularne dochody. Firma jednoosobowa jest prowadzona zazwyczaj przez jednego kierownika, który nadzoruje wszystkich pracowników i podejmuje wszystkie decyzje. W ten sposób sam właściciel nie musi być we wszystkim ekspertem; powierza swoje obowiązki pracownikom i ufa im, że wykonają „dobrą robotę”.

Przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej

Kiedy firma jednoosobowa się rozrasta, musi zatrudnić dodatkowy personel i może być zmuszona do przeniesienia siedziby w inne miejsce. Chociaż rozwój firmy może być satysfakcjonujący, właściciele muszą to porównać z dodatkową pracą, którą będą musieli wykonać samodzielnie.

Relokacja personelu i klientów może być trudna bez pomocy z zewnątrz, ale jest niezbędna, gdy rozwijające się firmy chcą dostosować się do nowych potrzeb. W takich przypadkach najlepszym rozwiązaniem może być zatrudnienie pracowników, a nie samodzielne podejmowanie dodatkowych obowiązków.

Kiedy warto pomyśleć o zmianach?

Przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Może być trudno stwierdzić, kiedy działalność jednoosobowa wymaga poprawy. Chociaż może się wydawać, że zawsze jest miejsce na ulepszenia, niektóre firmy odnoszą duże sukcesy bez żadnych zmian. Inne firmy są tak dochodowe, że mogą sobie pozwolić na przeoczenie wszelkich problemów, jakie mogą mieć i zamiast tego zostawiają swoje zyski samym sobie. Firmy odnoszące sukcesy mogą łatwo poczuć, że już radzą sobie na tyle dobrze, że nie potrzebują żadnych zmian. Mogą nawet być dumni ze swojego sukcesu i wierzyć, że mają już za sobą wszelkie kryzysy.

Jednak dobrze prosperujące firmy nie zawsze mogą pozostać na szczycie, więc nawet jeśli wydaje się, że nie ma pośpiechu, czekanie również może nie być najlepszym rozwiązaniem. Podstawową troską właściciela firmy musi być prowadzenie udanego biznesu, ponieważ nikt inny nie skorzysta z jego wysiłków, sam musi udźwignąć ten ciężar. Rozwijając jednoosobową działalność gospodarczą należy pamiętać, że dodatkowa praca tylko skomplikuje pracę kadry zarządzającej.