Interesują Was odpowiedniej jakości akcesoria? Bardzo dużo osób w tym celu korzysta z coraz powszechniejszych norm ISO/DIN/PN. Dlaczego rzeczywiście warto nabywać produkty związane z tymi oznaczeniami? Jakie informacje można zdobyć dzięki normom ISO/DIN/PN?
Co określają normy?
Należy zwrócić uwagę na aspekt, że wszystkie normy ISO/DIN/PN określają między innymi użyty materiał, jego klasę, powłokę konkretnych elementów złącznych itp. Jeśli producent wywiązał się ze wszystkich najważniejszych aspektów, to jego akcesoria są rzeczywiście godne uwagi i zainteresowania. Takie produkty mają dobrą solidność, wytrzymałość, odporność. Klasa jest natomiast oznaczona dwoma liczbami. Pierwsza dotyczy minimalnej wytrzymałości w aspekcie rozciągania. Druga cyfra odnosi się do stosunku granicy plastyczności do wytrzymałości na rozciąganie. Co rozumiemy pod pojęciem powłoki? Odnosi się ona do sposobu zabezpieczenia danego elementu przed korozją. W tym celu fachowcy stosują na przykład ocynk galwaniczny, ocynk ogniowy itp.
Ogólnie wyróżniamy normy ISO/DIN/PN. Za pierwsze odpowiada Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna, która została założona w 1947 roku. Normy DIN są zatwierdzane, a także rozpowszechniane przez Niemiecki Instytut Normalizacyjny. Tymczasem Polski Komitet Normalizacyjny odpowiada za Polskie Normy – oznaczone skrótem PN.
Konwersja norm – kiedy jest realizowana?
Bardzo często ludzie zwracają uwagę na powyższe normy, ponieważ zależy im na tym, aby kupić dobrej jakości śruby. Wtedy akcesoria będą staranie wykonane z dobrego materiału – na przykład odpornego na korozję, konkretne obciążenia itp. Normy odnoszą się również do podkładek, nakrętek, zawleczek, wkrętów, blachowkrętów, kołków itp. Konwersja polega natomiast na tym, że można szybko i bez kłopotów dowiedzieć się, jakie są wszystkie oznaczenia. Czasami jest bowiem tak, że ktoś zna tylko normę ustanowioną przez Niemiecki Instytut Normalizacyjny. Jeśli tabela konwersji zostanie właściwie użyta, to można również poznać oznaczenia ISO i PN.
Normy są przypisywane również prętom gwintowanym. Odpowiedniej jakości elementy z tej kategorii są oznaczane jako DIN 975/DIN 976. Jakie materiały posłużyły do ich wyprodukowania? To na przykład stal nierdzewna, stal węglowa, stal kwasoodporna A4, stal kwasoodporna A4-80, stal nierdzewna DUPLEX itp. Pręty gwintowane występują w rozmaitych klasach wytrzymałości (4.8, 5.8, 8.8, 10.9, 12.9). Są także bardzo dobrze zabezpieczone przed korozją. Mogą być stosowane w przypadku wielu prac budowlanych i wykończeniowych.