Po czym poznać dobry kurs języka niemieckiego online?

Kursy języka niemieckiego online są coraz popularniejsze, ale niechlubna sława polskiej edukacji zdalnej czasami sprawia, że pojawiają się obawy przed ich wykorzystaniem. Jak w takich okolicznościach poznać dobry kurs, by być pewnym efektów i nie rozczarować się?

Liczba konwersacji

Tak naprawdę nie ma określonej liczby konwersacji, która w ramach kursu języka niemieckiego online ma się odbyć, ale w praktyce im wyższy poziom tym powinno być ich więcej – kursant zna lepiej język, ma już pewien zasób słownictwa, które może wykorzystywać.

Na co uważać? Na niekonkretność i unikanie odpowiedzi na pytanie – „kiedyś sobie trochę porozmawiamy” jest wyraźnym ostrzeżeniem, po którym należy poszukać innego kursu. Optymalnie jest za to, jeśli co zajęcia przynajmniej chwilę poświęci się na rozmowę – nawet na poziomie podstawowym wymiana zdań dotyczących pochodzenia czy nazywania się jest już pomocna.

Materiały do opracowania własnego

Kursy języka niemieckiego online nie powinny skupiać się tylko na pracy całej grupy, a kursant powinien mieć możliwość rozwiązywania zadań samodzielnie, by sprawdzić swoje umiejętności i rozumienie tematu.

W tym przypadku materiały na kursy języka niemieckiego online nie muszą oznaczać zadań domowych – to mogą być interaktywne zadania lub coś, na co poświęca się czas w trakcie lekcji. Trzeba jednak pamiętać, że bez pracy własnej po kursie nie nauczymy się języka w stopniu zadowalającym.

Prowadzący

W przypadku prowadzącego są dwie opcje – to native speaker lub osoba z odpowiednim wykształceniem dydaktycznym, a najlepiej aby posiadał te dwie cechy.

Bez wykształcenia językowego i w zakresie nauczania trudniej jest przekazywać wiedzę i osoba biorąca udział w kursie języka niemieckiego online może nie być pewna, czy zdoła się od prowadzącego dość dużo nauczyć, czy wiedza będzie przekazywana klarownie i zrozumiale, a prowadzący odpowie na wszystkie pytania. Ale jeśli wybieramy już poziom zaawansowany kursu języka niemieckiego online i kluczową umiejętnością, którą chcemy nabyć, jest umiejętność rozmowy, to warto zwrócić uwagę na native speakerów – dzięki nim nauczymy się posługiwać żywym językiem, takim jaki jest on w rzeczywistości, a nie tylko w podręczniku.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Szkoły języka niemieckiego STRUCTURA.