Co trzeba wiedzieć o kancelarii notarialnej?

Każdy z nas przynajmniej kilka razy w życiu musi odwiedzić kancelarię notarialną. W jakich przypadkach taka wizyta jest konieczna? Czy notariusz musi zachować tajemnicę dotyczącą naszych spraw? Jak dużo kosztują usługi notarialne?

Kiedy niezbędna jest wizyta u notariusza?

Wiele czynności prawnych wymaga specjalnej formy, określanej jako akt notarialny. Wtedy obowiązkowa jest wizyta w kancelarii notarialnej. Do takich czynności należą przede wszystkim umowy dotyczące obrotu nieruchomościami. Bez aktu notarialnego taka umowa jest nieważna.Kancelaria notarialna jest też niezbędna, gdy musimy poświadczyć jakiś dokument czy chcemy spisać intercyzę. Obecność notariusza jest też wymagana przy zakładaniu spółek handlowych. Prawo dokładnie określa, które czynności wymagają zachowania aktu notarialnego.Jednak u notariusza możemy załatwić o wiele więcej spraw, które dzięki jego podpisowi i obecności nabędą specjalnej mocy.

Dlaczego kancelaria notarialna to ważne miejsce?

Kancelaria notarialna jest urzędem, w którym swoich czynności dokonuje notariusz. Jej siedzibę wyznacza Minister Sprawiedliwości. Sam zawód notariusza jest zawodem zaufania publicznego, a jego wykonywanie wiąże się z wielką odpowiedzialnością. Każdy notariusz musi zachować tajemnicę służbową, nawet po zwolnieniu go z tej funkcji.Droga do zawodu notariusza jest trudna, wymaga odbycia specjalizacji, stażu oraz zdania bardzo trudnych egzaminów. Jednak dzięki temu jest pewność, że notariusz będzie wykonywał swoją trudną i odpowiedzialną pracę w należyty sposób.

Ile kosztują usługi notarialne?

Za swoje usługi notariusz pobiera wynagrodzenie, które określane jest jako taksa notarialna. Jej wysokość może być bardzo różna. Potwierdzenie notarialne prostego dokumentu będzie kosztowało niewiele, bo ok. kilkudziesięciu złotych, ale już spisanie testamentu to będzie większy wydatek. Wysokość taksy notarialne w dużej mierze zależeć będzie od rodzaj czynności notarialnych oraz skomplikowania sprawy. W przypadkach dotyczących nieruchomości pod uwagę bierze się też jej wartość. Zwykle notariusz przed dokonaniem czynności określa jej koszt. Jednak taksa notarialna nie może przekraczać maksymalnych stawek, które są dokładnie określone w przepisach.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy notariusz-bydgoszcz.com.pl.