Jak przygotować się do budowy domu z prefabrykatów?

Jak przygotować się do budowy domu z prefabrykatów?

Zdecydowałeś się na budowę domu z gotowych elementów, ale nie wiesz, co robić dalej? Chciałbyś się do tego dobrze przygotować? W takim razie koniecznie dowiedz się, co koniecznie trzeba wykonać. Dzięki temu żaden etap prac Cię nie zaskoczy.

Dopasowanie projektu

Na początek konieczne jest dopasowanie projektu do działki. Trzeba zaplanować, jak budynek będzie ustawiony i czy będzie to optymalne położenie. Jeśli chcesz mieć dom pasywny lub energooszczędny, to kierunek, w jakim znajdują się okna czy poszczególne pomieszczenia, jest bardzo ważny. Zmian w projekcie może dokonać wyłącznie architekt, który go przygotował i dysponuje prawami autorskimi do niego lub też osoba, która prawa te wykupiła. Podczas wprowadzania zmian koniecznie trzeba pamiętać o tym, by nie osłabić całej konstrukcji. Z tego właśnie powodu konieczna jest współpraca z profesjonalistą, który oprócz aspektów estetycznych weźmie pod uwagę także te techniczne. Przykłady zrealizowanych inwestycji oraz ich projekty możesz zobaczyć na https://www.multicomfort.pl/.

Wyrównanie terenu

Domy z gotowych elementów stawia się na wyrównanym wcześniej terenie. Oczywiste jest, że działkę trzeba przygotować. Zwykle zajmuje się tym specjalna ekipa, która zwraca uwagę także na prawidłowe zabezpieczenie terenu, jeśli tylko zachodzi taka konieczność. Szczególnie problematyczne mogą być działki położone w pobliżu cieków wodnych czy z dużym spadem terenu. W takim wypadku należy utworzyć zabezpieczenia, które ochronią przed przesuwaniem się gleby pod obciążeniem.

Wylanie fundamentów

Domy, o których mowa nie mają piwnicy lub podpiwniczenia. Z tego powodu nie trzeba kopać głębokich fundamentów. Wystarczy tylko zrobić niski wykop, a następnie zalać go wzmocnionym betonem, który będzie stanowił świetny fundament dla domu. Bardzo ważne jest, by przed postawieniem elementów budynku beton dobrze wysechł. Zwykle trwa to około trzech tygodni, choć nie jest to sztywny termin. Jeśli pogoda nie jest sprzyjająca, to czas ten może się wydłużyć.