Jesteś dobrym rodzicem!

Jesteś dobrym rodzicem! Nie bądź zbyt surowy dla siebie. Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się czy jesteś dobrą mamą czy tatą? To wiedz, że jesteś dobrym rodzicem! Dlaczego? Dlatego, że nie podchodzisz bezkrytycznie do siebie jako do osoby, która jest rodzicem. Jeśli zadawałeś sobie pytanie czy jesteś dość dobrym, odpowiedzialnym czy ciepłym rodzicem? To już same te refleksje świadczą o tym jak ważne jest dla Ciebie dziecko, jego rozwój oraz rola rodzica, którą pełnisz. Przy wychowywaniu dzieci musisz wiedzieć, że nie da się wszystkiego przewidzieć i nie warto czasami obwiniać się, za coś na co nie mamy wpływu. Jeśli stał się jakiś wypadek z dzieckiem nie roztrząsaj tego tylko wyciągnij wnioski na przyszłość.

Dobry rodzic, czyli jaki rodzic?

Nie ma jednego idealnego, doskonałego czy perfekcyjnego sposobu na bycie rodzicem. Nie ma po prostu „złotego środka” na wychowanie dzieci, tak aby za paręnaście lat były nam wdzięczne za trud wychowawczy, ale jedno jest pewne – jeśli masz zdrowe podejście do dziecka to ono to czuje. Kochasz go bezwarunkowo, wspierasz, jesteś jego rodzicem, ale też i przyjacielem to buduje ogromną więź między Wami, która będzie trwać. Jeśli jesteś dobrym rodzicem to pokazujesz dziecku świat takim jakim jest, nie trzymasz go pod kloszem tak jak robią to toksyczni rodzice.

Poświęć dziecku czas – to najlepszy prezent jaki możesz mu dać!

Miej czas dla dziecka. Co to znaczy w praktyce? To nie tylko czas spędzony na zabawie, ale to czas kiedy razem coś budujecie, tworzycie czy po prostu doświadczacie czegoś nowego, ale to również czas kiedy robisz coś tylko i wyłącznie dla dziecka, kiedy czuje ono, że jest dla Ciebie ważne. Może to być na przykład czas, który poświęcisz na składanie mebli w jego pokoju lub czas wspólnych zakupów, długogodzinne chodzenie po sklepach, aby Twoja córka miała najpiękniejszą sukienkę na balu maturalnym. Jeśli jesteś dobrym rodzicem to nawet jakbyś nie wiadomo jak był zmęczony to zawsze znajdziesz czas, żeby złożyć klocki Lego z Twoim małym dzieckiem lub porozmawiać o jego sympatii z dojrzewającym nastolatkiem.

Nie obwiniaj się jak coś złego się stanie! Pamiętaj o tym, że jesteś dobrym rodzicem! Dobrą mamą! Dobrym tatą!

Nawet światowej sławy pisarka i jednocześnie dziennikarka amerykańska Regina Brett pisze w zabawny, ale jak bardzo prawdziwy sposób o rodzicielstwie. W książce pod tytułem Bóg zawsze znajdzie Ci pracę. 50 lekcji jak szukać spełnienia napisała, że sama często zadawała sobie pytanie Czy jestem dobrą matką? i jej odpowiedź brzmiała nie. Jednak podając przykład gdzie jej mała córeczka podniosła łyżkę z płatkami cheerios, żeby pokazać zwisającego robaczka, opisuje to robiąc to z dużą śmiałością i wyrozumiałością, bo każdemu z nas w tym zabieganiu może się zdarzyć, że będzie trzymać w szafce paczkę płatków, których termin przydatności minął. Ważne, abyśmy jako rodzice po prostu nie zapomnieli, że jesteśmy tylko ludźmi i czasami jak to napisała Brett przyjdzie nam oblać przedmiot o nazwie „Wychowanie dzieci”.