Zalety przekształcenia spółki

Przekształcenia spółek cieszą się w ostatnim czasie sporym zainteresowaniem. Potrzebom wspólników nie zawsze może odpowiadać zawiązana spółka. Powoduje to większe ryzyko biznesowe, dlatego trzeba działać jak najszybciej i zmienić formę prawną podmiotu.

Czym jest przekształcenie spółki?

Przekształcenie spółki to zmiana formy prawnej spółki przekształcanej. Trzeba pamiętać, że zachowywana jest pełna dotychczasowa tożsamość. W tym artykule wyjaśnimy, jak przebiega proces przekształcenia spółki, a także podpowiemy jakie są plusy takiego rozwiązania. Przy przekształceniu spółki prawa handlowego zmianie ulega jedynie forma prawna. Spółka dalej można funkcjonować, a do tego zachowuje swoją tożsamość. Można śmiało powiedzieć, że żaden nowy podmiot prawny nie powstaje. Warto mieć na uwadze, że nadal to samo przedsiębiorstwo spółki funkcjonuje po przekształceniu. Skutkiem przekształcenia jest przede wszystkim zmiana nazwy spółki.

Rodzaje spółek

Warto korzystać z usług sprawdzonych, renomowanych prawników, którzy od dłuższego czasu działają na rynku i cieszą się pozytywną opinią. Należy pamiętać, że przekształcone mogą być wszystkie spółki prawa handlowego. W tym miejscu można wymienić spółkę komandytową, komandytowo-akcyjną, partnerską, z ograniczoną odpowiedzialnością, akcyjną oraz jawną. Wybór spółek prawa handlowego w systemie prawa jest bardzo duży, dlatego każdy bez większego problemu może znaleźć rozwiązanie dopasowane do swoich potrzeb oraz preferencji.

Zmiana formy prawnej

Przekształceniu podlega nawet spółka cywilna, o czym warto pamiętać. Trzeba jednak dodać, że spółka cywilna jest obligacyjnym stosunkiem przedsiębiorców, a nie klasyczną spółką prawa handlowego. Jednoosobowa działalność gospodarcza także może być przekształcona w spółkę. Nie można dokonać przekształcenia, gdy spółka jest w likwidacji lub ogłosiła upadłość. Przekształcenia spółek są najszybszą metodą zmiany formy prawnej podmiotu. Należy pamiętać, że spółka przekształcona powinna kontynuować umowy zawarte przez spółkę przekształcaną. Dotyczy to nie tylko wszelkich umów, ale również zezwoleń, koncesji oraz otrzymanych ulg. Odpowiada również za zobowiązania spółki poprzedniczki, dlatego nie można w ten sposób pozbyć się zadłużenia. Prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce nie jest łatwym zadaniem dla młodych przedsiębiorców.