Poznaj korzyści płynące z picia zielonej herbaty

Na pewno nie raz obiło Ci się o uszy, że picie zielonej herbaty jest zdrowym nawykiem. Ale czy wiesz, jakie konkretne działania ma ten magiczny napój?

Dlaczego warto pić zieloną herbatę?

Zielona herbata w ostatnim czasie zyskała na swojej popularności. Jest nie tylko ceniona za smak, ale także za to. że jest świetną alternatywą dla swojej czarnej herbacianej siostry, która zawiera w sobie kofeinę. Ciekawym pomysłem i wariacją smakową jest genmaicha. Wiesz, czym jest genmaicha? Jak przyrządzić zieloną herbatę z ryżem?

Warto jednak też wiedzieć, że zielona herbata posiada szereg właściwości leczniczych. To właśnie zielona herbata była używana jako lekarstwo już w starożytności, a jej zdrowotne działanie jest znane do dziś.

Jak zielona herbata pomaga w odchudzaniu?

Przede wszystkim zielona herbata zalecana jest przy stosowaniu diety lub po obfitym posiłku. Picie zielonej herbaty przyspiesza metabolizm, polifenol w niej zawarty przyspiesza utlenianie tłuszczów oraz wpływa na szybkość z jakim organizm zamienia pożywienie w kalorie. Ponadto wywar ten przyczynia się do redukowania poziomu złego cholesterolu. Dodatkowo reguluje poziom cukru we krwi i spowalnia skoki cukru po większym, obfitym, zwłaszcza w węglowodany posiłku.

Zielona herbata w służbie zdrowego serca… i nie tylko!

Ostatnie badania wykazały, że zielona herbata rozluźnia wyściółkę naczyń krwionośnych i reguluje zmiany ciśnienia krwi. Przypuszcza się, że dzięki temu napar ochrania przed powstawaniem skrzepów, które w większości przypadków są powodem ataków serca. Naukowcy uważają również, że zielona herbata redukuje współczynnik zachorowań na raka przełyku oraz hamuje powstawanie komórek rakowych. Podejrzewa się także, że napar z zielonej herbaty opóźnia postępowanie choroby Alzheimera oraz Parkinsona, chroniąc komórki mózgowe przed wymarciem, a także wpływa na odnowę zniszczonych już komórek.

Jak pić zieloną herbatę?

Zielona herbata może być podawana nie tylko na ciepło – w upalne dni świetnie ugasi pragnienie. Można dodać do niej także cytrynę lub limonkę, które podkreślą jej smak. Dla osób, które nie lubią jej goryczki, rozwiązaniem może być odrobina miodu lub brązowego cukru. Można użyć także słodzika lub białego cukru. Pasuje do każdego posiłku i na każdą okazję. Ciekawym rozwiązaniem jest kupowanie zielonej herbaty w formie liści, które posiadają naturalne składniki. Zielona herbata to idealna towarzyszka przy spotkaniach z przyjaciółką, a także idealny kompan podczas wieczornego czytania książki.

Chcesz dowiedzieć się więcej o zielonej herbacie? Zajrzyj na www.herbata.info!