Objawy endometriozy

gync endo (8).jpg

Endometrioza to coraz powszechniejsze schorzenie dotykające kobiety z całego świata. Zmagają się z nim głównie panie w wieku rozrodczym. Endometrioza polega na występowaniu tkanki błony śluzowej macicy poza jej jamą, co jest groźne dla zdrowia i wymagana natychmiastowego leczenia.

Endometrioza objawy

Warto na samym początku zauważyć, że objawy endometriozy mogą być różne i zależne od stopnia zaawansowania schorzenia, a także od lokalizacji jej ognisk. W Polsce w wielu gabinetach leczy się tę chorobę. Najczęściej mowa tutaj o leczeniu w postaci przyjmowania środków farmakologicznych. W niektórych przypadkach niestety wymagane jest leczenie chirurgiczne.

Okazuje się, że najczęstszym objawem endometriozy jest silny ból podbrzusza często pojawiający się podczas miesiączki bądź przed pojawieniem się jej. Ból nierzadko jest ostry, kłujący bądź ciągnący. W wielu przypadkach promieniuje nawet do krzyża, krocza bądź ud.

Powszechne objawy endometriozy

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że panie chorujące na endometriozę nierzadko odczuwają ból w czasie stosunku płciowego, co może prowadzić do problemów z życiem seksualnym. Warto wiedzieć, że innym objawem tej choroby jest obfite i bolesne krwawienie miesiączkowe. Do tego dolicza się też krwawienia poza cyklem menstruacyjnym.

Jak się okazuje, kobiety z endometriozą mogą też odczuwać zmęczenie, bóle głowy, problemy z jelitami i nie tylko. Często pojawiają się też problemy z pęcherzem, czyli np. częste oddawanie moczu. Najczęstszym objawem są jednak biegunki, zaparcia i wzdęcia.

Endometrioza – co warto wiedzieć?

Pewna część kobiet cierpiących na endometriozę nie doświadcza żadnych objawów, a schorzenie zostaje wykryte w czasie rutynowego badania ginekologicznego bądź w czasie badań przeprowadzonych z powodu podejrzenia niepłodności.

Jeżeli pojawią się objawy sugerujące na endometriozę, bardzo ważna jest szybka konsultacja ze specjalistą. Wczesne wykrycie schorzenia to kwestia kluczowa. Dzięki niemu możliwe jest skuteczne leczenie farmakologiczne.